Değerli cihazlarını çıkarmak için geldiler

KİLYOSaçıklarında 27 Nisan’daki yoğun siste Togo bayraklı canlı hayvan gemisi Youzarsif ile çarpışıp ağır yara alan ve 3 saat sonra 18 mil açıkta batan Rus istihbarat gemisi Liman için Rusya Deniz Kuvvetlerinin en önemli araştırma ve kurtarma gemisi Seliger ve yeni nesil kurtarma gemisi 60 metre uzunluğundaki SB-739 gönderildi.

Deniz trafik haritalarında kazının olduğu 18 mil açıkta enkazın üzerinde duran 60 metre uzunluğundaki tam donanımlı Seliger gemisi’nde 16 gemici ile 9 uzman araştırma görevlisi bulunuyor. Gemide ayrıca askeri personelden oluşan derin deniz dalgıç ekibi de görev yapmakta.

Rus denizcilik kaynakları gemilerde bulunan ekiplerin Rus istihbarat gemisi Liman’daki hassas cihazların çıkarılması için çalışacaklarını, derinliğin ve Karadeniz hava koşullarının zorlu olduğunu belirterek gerekirse geminin tamamının çıkarılması üzerine çalışılacağı belirtiliyor. Rus donanmasında görev yapan Liman 1990’dan 2010’a kadar Akdeniz’de önemli görevlerde bulundu. Liman, Yugoslavya’ya yapılan NATO askeri operasyonları da Adriyatik Denizinden yakından izledi. Bu arada Türk makamları batan Liman istihbarat gemisinin uluslararası sularda olduğu için Rus hükümetinin batığın araştırma ve çıkarmaya hakkı olduğunu, henüz bir yardım talebinde bulunulmadığını ve gemilerin bölgede olduğunun bilindiğini belirttiler.

27 Nisanda Kilyos’un 18 mil açığında Togo bayraklı canlı hayvan gemisi Youzarsif ile yoğun siste çarpışan Rus Donanması istihbarat gemisi Liman mürettebatı Kıyı Emniyeti ve Türk donanması tarafından kurtarıldıktan 3 saat içinde saat 14.48 sularında batmıştı.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3901141/degerli-cihazlarini-cikarmak-icin-geldiler