'Etik Üye' dönemi

ÇETİN, ATSO 41. Grup Meslek Komitesi (Gayrı Menkul Faaliyetleri) tarafından düzenlenen genişletilmiş meslek komitesi toplantısına katılarak 36 sektör üyesine Etik İşletme Belgesini törenle verdi. 
TÜRKİYE'DE BİR İLK
Toplantıda, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası’nın Türkiye’de bir ilke imza atarak ATSO tarafından belirlenmiş etik üyelik şartlarına uyacağını beyan eden işletmelere 'Etik İşletme Belgesi' verdiğini belirten Çetin şöyle konuştu: "Antalya, Türkiye’nin dünyaya açılan vitrini konumunda olan bir destinasyon. Bu konum, kentimizde ticaret yapanlara da sorumluluklar yüklüyor. Bizim, ticaretten şehirleşmeye her konuyu bu sorumluluk duygusu ile ele almamız gerekiyor. Bu kent, yerel halkının yanı sıra milyonlarca turiste hizmet veriyor. Bir turistin karşılaştığı herhangi bir olumsuzluk sadece Antalya’nın değil, Türkiye’nin imajına zarar veriyor." 
'580 ÜYEYE BELGE VERDİK'
2017 yılı haziran ayından günümüze kadar 580 ATSO üyesine Etik İşletme Belgesi verildiğini belirten Çetin, "Etik İşletme Belgesi'ne 141 üyeyle en çok gayrimenkul sektörünü ilgi gösterdi. Karşılaştığımız ilgi ve olumlu geri dönüşler bizleri de mutlu ediyor. Bu belge ve ünvan işletmelerimiz için bir prestij simgesi haline gelmiştir" dedi. 
'ETİK DUYARLILIK HER ZAMAN GÜNDEMİMİZDE'
Ticarette kuralların olması, etik duyarlılık bilincinin tüm ticari hayata etkin olmasının ATSO’nun her zaman gündeminde olduğunun altını çizen Çetin, "Bu bilinçle, özellikle ticarette kuralların olması, etik duyarlılık bilincinin tüm ticari hayatta etkin olması için proje alternatifleri her zaman ATSO’nun gündeminde olmuştur. 'Etik İşletme Belgesi ile 'etik duyarlık' kavramını ticaretin gündemine taşıyoruz. Proje kapsamında öncelikle bir etik kurul oluşturduk. Bu kurulun koordinasyonunda oda meclisinden komitelere kadar ilgili tüm kademelerin de onayıyla ana hatları belirleyen bir etik yönerge hazırlandı. Bu yönerge esas alınarak üyelerle imzalanacak etik sözleşmeler belirlendi" diye konuştu. 
'6 DİLDE ETİK ÜYE BELGELERİ VERİYORUZ'
Hazırlanan sözleşmede müşteriye saygıdan, kalite standartlarına, ticari ahlaktan, çalışan haklarına kadar pek çok konuda taahhütler yer aldığına değinen Çetin, "Bu sözleşmede, müşteriye saygıdan, kalite standartlarına, ticari ahlaktan, çalışan haklarına, çevre duyarlılığına, rakiplerin haklarına kadar pek çok konuda taahhütler yer alıyor. Bu taahhütlere uyacağına dair güvence veren üyelerimize 'Etik İşletme Belgesi'ni veriyoruz. İlerleyen süreçte şartları sağlamadığına dair şikayet aldığımız ya da tespitlerde bulunduğumuz işletmeler incelenecek ve uygun görülürse etik üye belgeleri iptal edilecek. Etik işletme ünvanı alan işletmelerimizi ilk etapta kentimizin en yoğun internet sayfalarından birisi olan odamızın web sayfasında ilan ediyoruz. İşletmesine asacağı, 6 dilde etik üye olduğunu belirten belgeler veriyoruz. Önümüzdeki süreçte başta sosyal medya olmak üzere farklı mecralarda da tanıtım çalışmalarımıza hız vereceğiz" ifadelerini kullandı. 
'TİCARETİN KALİTESİ ARTACAK'
"Bu belgenin ve ünvanın işletmelerimiz için bir prestij simgesi olacağına, tüketicinin de bu belgeye sahip işletmeden yana tercih kullanacağına inanıyorum" diyen Çetin konuşmasına şöyle devam etti: "Etik duyarlılıklarla çalışan ve buna uyacağını beyan eden işletmelerimizin örnek olarak gösterilmesi, ticaretin kalitesini de artıracaktır. Biz, siftah yapmayan komşusuna müşterisini gönderen, müşterisini, çalışanını baş tacı eden bir ahilik kültüründen geliyoruz. Etik üye projesi de bu kültürel değerimize daha çok sahip çıkmamıza, ticaretin kalitesinin artırılmasına vesile olacaktır." 
ATSO ÜYELERİNE DAVET  
Etik üye olmanın sorumluluklarını yerine getireceğine inanan tüm üyelere belgelerini almaları için ATSO'ya başvurmaları için çağrıda bulunan Çetin, "Etik üye projesi ile meslek komitelerimiz de önemli bir sorumluluğun altına giriyorlar. Bu işi ciddiye alan ve taviz vermeyen bir komite inanıyorum ki sektörünün kaderini değiştirebilir. Komitelerimize, belgenin kriterlerini ve çıtasını Etik Kurulumuzla istişare ederek yükseltme imkanı da veriyoruz” şeklinde konuştu. Etik üyelik başvurusu ve sözleşmesine dair bilgilere Antalya Ticaret ve Sanayi Odası internet ana sayfasındaki (www.atso.org.tr) “ATSO Etik Üye” bağlantısından ulaşılabiliyor.

- Yeni Alanya Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3895879/etik-uye-donemi