‘Her türlü felakete karşı hazır olmalıyız’

ANTALYA Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Alanya Hizmet Birimi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerinden gelen personel, yangın çıkması durumunda neler yapılması gerektiği hakkında bilgi verdi ve tatkibat dahilinde, yangında mahsur kalmış birinin nasıl kurtarılacağını öğrencilere gösterdi.

Okul Müdürü Yusuf Yılmaz, düzenlenen tatbikat ve haftanın anlam ve önemiyle ilgili olarak, “Tatbikatımızda  tahliye işlemleri 1 dakika 30 saniye gibi kısa bir sürede sonuçlandı. Sivil savunma ne için gereklidir? Tarihsel sürecine baktığımız zaman en eski çağlardan beri insanlar ve hayvanlarda canlarını korumak için sivil savunmaya ihtiyaç duymuşlardır. Canlılar yuvalarını yüksek yerlere yapmışlardır.İnsanlar da vadilere değil, yine yüksek yerlere kurmuşlardır. Sivil savunma başa gelecek afetlerle topyekün mücadele etmenin en güzel örneğidir.” dedi.

‘BU BİLİNÇ YAYGINLAŞMALI’
Afetlerin her zaman olabileceğini söyleyen Yılmaz, mühim olanın bunlara karşı hazırlıklı olmak olduğunu belirterek “Deprem, yangın, sel gibi afetler olabilir ve olacaktır da. Felaket anında yapılabilecek çok fazla bir şey yoktur, ancak felaketten önce yapılabilecek birçok şey vardır. Biz de öğrencilerimize bu sıralardan itibaren bunları öğretmeye çalışıyoruz. Bugün yaptığımız tatbikatla da bunu yaparak, yaşayarak öğretmeye çalıştık ve faydalı olduğunu düşünüyoruz. Bu bilincin sadece okullarda değil, tüm kurum ve kuruluşlarda yaygınlaştırılması lazım. Çünkü deprem ülkesiyiz, halihazırda savaş içerisindeyiz. Öğrencilerimizi ve halkımızı bilgilendirmek zorundayız.” diye konuştu.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3891112/her-turlu-felakete-karsi-hazir-olmaliyiz