Balıkta yasak kalktı

Haber: Erkan UYSAL
AV yasağının sona ermesiyle birlikte AlanyaBalık Hali esnafı bekleyişe geçti. Yakın zamanda vatandaşların özlediği hamsi, istavrit, palamut ve mezgidin tezgahlarda yer alacağını belirten esnaf, çeşitlerin çoğalmasıyla fiyatların da düşeceğini söyledi. Bazı Balık Hali esnafının görüşleri şöyle:
Feridun Duraklı
"Av yasağı kalktı. Balıklar yeni geliyor. Balık Hali'ne istavrit ve Karadeniz palamudu gelmeye başladı. Balık fiyatları 10 TL'den 80 TL'ye kadar değişiyor. Önümüzdeki günlerde balığa olan ilginin artmasını bekliyoruz. Kurban Bayramı tatilinde yerli vatandaşın balığa ilgi göstereceğini düşünüyoruz."
Riyad Dinçer
"Av yasağı sona erdi. Havalar bozuk olduğu için balıkçılar açık denize çıkamadı. Buna rağmen hafta sonunda vatandaşın özlediği hamsi, istavrit, palamut ve mezgit tezgahlarda yer alacak. Balıklar ucuzladı. Vatandaşı balık almaya bekliyoruz."
AliNural
"Av yasağı kalktı. Balık çeşitleri çoğaldı. İşlerimiz toparlanmaya başladı. Buna rağmen Kurban Bayramı'nın yaklaşması nedeniyle vatandaşta tereddüt var. Halkın ekonomik durumu iyi değil. Kurban Bayramı ve balık sezonunun açılması aynı döneme rastlıyor ama tezgahımıza her türlü balık çeşidi geliyor."
Hasan Eroğlu
"Av yasağı sona erdi. Vatandaşın ilk günden ilgisi had safhada. Bundan sonra balık çeşidi bol olacak. Böylece her keseye uygun balık bulunacak. Havaların serinlemesiyle balıklar yağlanacak. Balık çeşitlerimiz çoğaldı. Türkiye'nin etrafındaki denizlerden balık çeşitleri geliyor. Okulların açılmasıyla yerli vatandaş yayladan inecek. Yerli vatandaşın da balığa ilgi göstermesini bekliyoruz. Kurban Bayramı'ndan sonra buraya istavrit, hamsi, mezgit ve palamut gelecek. Bu balıklar günden güne çoğalacak ve fiyatları düşecek."
Öte yandan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından orfoz ile lagos balıklarının avlanması, nakledilmesi ve satılması 4 yıl süreyle yasaklandı. Bu balıkları yakalayanlara, her bir balık için 1.113 TL para cezası uygulanacak.

BAZI BALIK FİYATLARI   (TL)
Kubbes                  10
Kolyos                  10
Palamut                 10
Akdeniz hamsisi         10
İstavrit                10
Sokar                   10
Iskaroz                 10
Uskumru                 12
Kefal                   15
Altınbaş                15
İskorpit                15
Sargoz                  15-30
Mercan                  20
Çupra                   20
Levrek                  20
Karadeniz mezgidi       20
Barbun                  20-40
Karakulak               25
Akdeniz mezgidi         30
Norveç somonu           45
Karides                 50
Grida                   60

- Yeni Alanya Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3889750/balikta-yasak-kalkti