Ah hayaller vah gerçekler!

Merve Kaya
Merve Kaya

İLİŞKİLERDE

yaşanılan ilgi eksikliği, başta kadınlar olmak üzere pek çok kişinin yakındığı konulardan biridir. Her birey hayal dünyasında kusursuz bir ilişki yaratır, arzular. Başlarda gerçekten istediği gibidir her şey ama peki ya sonra? Gerçekler ve hayaller arasında sıkışıp kalmışsanız ilişkide neleri hatalı veya eksik yaptığınızı tespit ederek rotanızı iyiye, güzele yönlendirebilirsiniz. Eğerki ilişkide 'ilgisiz' olmakla suçlanıyorsanız ya da yeteri kadar ilgi görememekten yakınıyorsanız bir şeyler yapmaya başlamanın tam da sırası.

Sevgi, sürekli sulanması gereken bir ağaca benzetilebilir. Yani ilişkiniz için ne verirseniz, karşılığında da onu alırsınız. Tüm dünya kadınları, hiç şüphesiz ilgiden hoşlanır, bunu hepimiz biliyoruz. Hele ki muayyen dönemlerinde kadınlar, sevdiğinin sürekli kendisiyle ilgilenmesini ister, istemekten ziyade buna çoğu zaman ihtiyaç duyar. Sevgilinize, yeterince, ilgi göstermezseniz; o ilişkinin sonu, muhtemelen hüsran olacaktır. Yalnız, yanlış anlaşılmasın. İlgili olacağım diye ilgi de dozu aşarsanız; ilişki de sıkıntı yaratan pek çok sorunla karşı karşıya kalabilirsiniz. İlgiyi dozunda tuttuğunuz sürece, ilişkiniz sürekli yeşeren bir ağaca dönüşecektir. Başlarda her şey çok güzel gidiyordu; yarınlara dair kurulan renkli hayaller, saygı ve sevgi dolu yaklaşımlar, güzel sözler, göz süzüşler, bakmaya kıyamayışlar, düşünceli davranışlar, jestler, kırmamak adına yapılan incelikler, istisnasız her sabah gönderilen 'Günaydın' mesajları, gün boyu sevgi sözcükleriyle dolu bir yığın mesaj ve her gece size 'İyi uykular' mesajı atmadan uyuyamayan biriydi, erkek arkadaşınız. Peki, ya şimdi? Sizinle daha az ilgileniyor, size vakit ayır(a)mıyor ya da türlü bahanelerle sizinle olmak istemiyor mu? Hiç düşündünüz mü neden diye? Neden, niye, niçin erkekler belli bir süre sonra kadınlara olan ilgilerini kaybederler?

Erkeklerin hoşlarına giden bir kadını elde etmeye çabalarken yaşadıkları heyecan, istediklerini elde ettikten sonra kaybolabilir. Tabii ki bu bir ihtimal! Kadın bu noktada ilişkisine sahip çıkmak adına ilişkiyi renkli tutmak, anlayışlı olmak ve sorun yaratmak yerine empatik dinleyip çözüm odaklı düşünmeye gayret etmelidir. Biz kadınlar, ilişkide sahiplenilmek, sevgi ve şefkat duymak isteriz. Hayatımızdaki erkekten, çok sıkılmamak üzere, ilgi bekleriz. İnce bir çizgi olmasına rağmen şunu iyi ayarlamalı ve netleştirmelisiniz; siz de o da birbirinize muhtaç değilsiniz. Belki de sevgiliniz gerçekten zor bir süreçten geçiyor ya da yoğun programları nedeniyle o yoğunlukta size zaman ayıramıyor ya da ayırdığı zaman dilimi, sizi tatmin etmiyor. Ancak, bu demek değildir ki sizi sevmiyor. Şayet ilişkinizde eskisi kadar ilginin olmadığını hissediyorsanız çoğu zaman bunun pek çok haklı sebebi olabilir. Bu yüzden aklınıza ilk getireceğiniz şey, 'Artık beni sevmiyor mu' olmamalıdır. Unutmayın; birbirinize olan sevginiz, aşkınız, tutkunuz sizi bir arada tutuyor.

İLİŞKİNİN TEMEL KOŞULU DÜRÜSTLÜK

İlişkide dürüstlük, temel koşuldur. Birbirinize karşı açık ve dürüst olmak, doğrudan şaşmamak, ilişkinin seyri açısından önemlidir.

'BEN' DEĞİL 'BİZ' DUYGUSU

Karşı tarafa ilişkide önemli olanın 'Ben' olduğunu hissettirmeyerek ilişkilerinizde 'Biz' duygusuna ağırlık verdiğiniz vakit, emin olun çok daha mutlu olacaksınız. 'Birlikte' ve 'bir arada' yapılan her güzel şey de 'biz' duygusunu önceliğiniz kabul ederek hareket ettiğinizde birbirinize olan bağlılığınız artacağı gibi birbirinize olan sevgi ve güveniniz de aynı paralellikte gelişecek.

Mutlu haftasonları!

- Yeni Alanya Gazetesi, Merve Kaya tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/3878367/merve-kaya/ah-hayaller-vah-gercekler