Ahşabı oya gibi işliyor

 DATÇA Belediyesi Liman Sanat Galerisi'nde düzenlenen sergi, kalabalık bir davetli topluluğunun katılımıyla açıldı. Ahşap gemi maketlerinden, çocuk oyuncakları ve çeşitli hediyeliklere kadar 250 el ürününün sergilendiği serginin en dikkat çeken parçası, ABD'nin Mississippi Nehri'nde bir zamanlar yüzen kumarhane olarak çalışan geminin, 3 metrelik maketi oldu. Ahşap maket yapımına çocukluk yıllarında başladığını anlatan Çıkıt, şöyle dedi:
"Ortaokul döneminde, babamın kaptan olarak görev yaptığı Gemlik-Ayvalık gemisinin maketini yaparak katıldığım okullar arası maket yarışmasında Türkiye ikinciliğini kazandım. Memuriyet hayatım boyunca amatör olarak ahşap gemi maketleri yapmaya devam ettim. Emekli olunca, boş vakitlerimi değerlendirmek adına maket işine daha fazla ağırlık verdim." 
Son 10 yılda Datça'da yaşadığını hatırlatan Çıkıt, özellikle kış aylarında çalışmak için çok zaman bulduğunu ifade ederken şöyle dedi:
"10 yıldır yaptığım maket çalışmalarımı sergiye çıkartarak, halkın beğenisine sundum. Sergide, gemi maketlerinin yanı sıra, geleneksel çocuk oyuncakları, peynir tablaları ve çeşitli hediyelikler var. Mississippi nehri üzerinde uzun yıllar yüzen kumarhane olarak çalışan İspanyol gemisinin, 3 metre uzunluğunda, 1.25 metre yüksekliğinde ki maketini 2,5 yılda tamamladım. Geminin birebir aynısını yaptım. 1860'lı yıllarda Mississippi Nehri üzerinde çalışan yüzen kumarhane olarak çalışan geminin maketinde, oyun masaları, kovboyların atlarını bağladığı ahırlar, mutfak ve her türlü donanımı bulunuyor. Arkadan çarklı ve gece ışıklandırması da var." 
Datça Belediyesi Liman Sanat Galerisi'ndeki sergi, 21 Eylül tarihine kadar açık kalacak.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3865174/ahsabi-oya-gibi-isliyor