'Afganistan büyük ilerleme kaydetti'

Haber: Alper KUTAY
ALANYALI
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Uluslararası toplumun desteği sayesinde Afganistangüvenlik ve kalkınmada ilerleme kaydetti. Bugün milyonlarca Afganlı eğitim, sağlık ve diğer sosyal hizmetlere erişebiliyor. Fakat yapılması gereken çok şey var" dedi. Bakan Çavuşoğlu, Afganistan ve çevresinde istikrarın sağlanması amacıyla Hindistan'ın ev sahipliğinde Amristar'da düzenlenen Asya'nın Kalbi-İstanbul Süreci Altıncı Bakanlar Konferansı'nda konuştu. Hindistan ve Afganistan'a böyle önemli bir toplantı düzenledikleri için teşekkür eden Bakan Çavuşoğlu, beş yıl önce Afganistan ile İstanbul Süreci girişimini başlattıklarını anımsattı.
'TÜRKİYE SÖZÜNÜN ARKASINDA'
Bakan Çavuşoğlu, bölgesel sorunların bölgesel işbirliği ve dayanışmayla çözüleceğini belirterek, bugün karşı karşıya kalınan birçok sorunun sınırları geçtiğini kaydetti. Bu kapsamda Amristar'daki toplantının önemine işaret eden Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin bu süreçte taahhütlerini yenileyeceğini söyledi. İstanbul Süreci'nin, Afganistan'ın refahı ve güvenliğinin inşası için merkezi bir platform olduğunu ifade eden Bakan Çavuşoğlu, "Bu sürecin bölge ülkeleri arasında karşılıklı etkileşim kurduğunu görmek memnuniyet verici" diye konuştu. Bakan Çavuşoğlu, Türkiye'nin terörle mücadele eden önemli ülkelerden biri olduğunu vurguladı.
KOMŞU ÜLKELERLE GÖRÜŞTÜ
Türkiye'nin Afganistan'a devam eden desteğinin öneminin altını çizen Bakan Çavuşoğlu, "Uluslararası toplumun desteği sayesinde Afganistan güvenlik ve kalkınmada ilerleme kaydetti. Bugün milyonlarca Afganlı eğitim, sağlık ve diğer sosyal hizmetlere erişebiliyor. Fakat yapılması gereken çok şey var. Türkiye'nin yardımına ihtiyaç duyulduğu sürece Afganistan'ın yanında duracağız. Afganistan'a kalkınma ve güvenlik alanlarında yardımlarımız devam edecek" ifadesini kullandı. Öte yandan, Bakan Çavuşoğlu, konferans kapsamında, Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ve Kırgızistan Dışişleri Bakanı Erlan Abdıldayev ile görüştü. Görüşmelerde, ikili ve bölgesel konularda görüş alışverişinde bulundu.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3864135/afganistan-buyuk-ilerleme-kaydetti