ALKÜ'de aşırı terleme sorununa ameliyatla çözüm

GÖĞÜS Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi  Oktay Aslaner, aşırıterleme hastalığının ameliyatla kalıcı olarak tedavi edilebileceğini söyledi.  
Aşırı terleme hastalığı, kişilerin hayatını olumsuz yönde etkilemekte hatta  psikolojik travmalara neden olabilmektedir. Genellikle ellerde, koltuk altlarında, yüzde ve ayaklarda görülen aşırı terlemenin tedavisi ise  oldukça basit. Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Oktay Aslaner aşırı terleme hastalığının uzman ellerde yapılan ameliyatla kalıcı olarak tedavi edilebileceğini söyledi. Oktay Aslaner: "Bölgesel olarak aşırı terleme  şikayeti sempatik sinir sisteminin aşırı çalışması ile meydana gelmektedir.  Yapısal olarak sempatik sinir sisteminin daha aktif olduğu kişilerde aşırı terleme şikayeti görülür. Bu durum hastaların sosyal yaşantısını ve günlük aktivitelerini etkilemekte, psikolojik sorunlara neden olabilmektedir. Hastanemizde artık terleme ameliyatını başarılı bir şekilde yapmaktayız. Ellerde ve koltuk altında aşırı terleme şikayeti olan  Şafak Özaydın(23)  adlı hastamız hastanemize başvuruda bulundu.1 saat süren başarılı bir operasyonun ardından  hasta Özaydın sağlığına kavuştu. Hastamız Şafak Özaydın’ı  hastanemizde  1 gün  misafir ettikten sonra taburculuğunu planlamaktayız” dedi.  
Sağlığına kavuşan Şafak Özaydın ise doktoruna  ve hastane yönetimine  teşekkür etti. Özaydın, "Beni bu dertten kurtardığı için doktoruma çok teşekkür ediyorum. Bu ameliyatı olmak isteyenlere  ise tavsiyem operasyonun  olası yan etkilerini araştırarak ve her şeyi göze alarak ameliyat olmalarıdır” dedi.   
Hastane Başhekimi Prof. Dr. Bülent Adil Taşbaş ise başarılı bir operasyon gerçekleştiren Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Oktay Aslaner’e  teşekkür etti. Taşbaş, ”Güçlenen genç, dinamik kadromuzla  birlikte  çok güzel işlere imza atmaktayız ve atmaya da devam edeceğiz. Daha önce yapılmayan ameliyatları hastanemizde yapmaya başladığımız için çok mutluyum. Bu yüzden daima ileriye bakmakta yeni sağlık hizmetlerini hastalarımıza sunmaya devam etmekteyiz” dedi.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3860301/alkude-asiri-terleme-sorununa-ameliyatla-cozum