Tulum ve şaşkın turist bakışı

Ekrem Aydın
Ekrem Aydın

Tulum, üflemeli bir Türk halk çalgısıdır. Deri kısmı, nav ve ağızlık olmak üzere üç kısımdan oluşmaktadır. Deri kısmına hava depolanır ve koltuk altından bastırılarak Nav kısmına hava gitmesi sağlanır. Nav kısmı ise melodi çalınan kısmıdır. Analık ve dillik adı verilen iki kısımdan oluşmaktadır. Ağızlık kısmı ise tulumun deri kısmına hava göndermeye yarayan bölümdür.
Tulum,Anadolu'nun kuzeydoğusundaRize,Artvin,Gümüşhane,Ardahan,Erzurumillerinde ve çok yakın zamana kadarSivas'ınKaradeniz bölgesindekiSuşehriovasındaki ilçelerinde ve aynı bölgede yer alan, aynı kültüre sahipŞebinkarahisar’da kullanılan nefesli bir halk çalgısının adıdır.Trakyabölgesi, Balkan yarımadası veİskoçya'da kullanılangaydadanen önemli farklı pes sesleri kontrol edebilen boruya sahip olmamasıdır.
Şimdi sizlere tulum çalgısının gelmişinden geçmişine bütün tarihini anlatmak yerine bir gözlemden bahsedeceğim. Tulum çalgısının insan vücudunda ortaya çıkardığı enerjiden bahsedeceğim. Şevval Sam konserinde müthiş tulum dinletisi ve bir o kadar güzel horon gösterisi ile herkes coştu. Orada gördük ki hangi memleketten olursa olsun tulum, kemençe ve diğer enstrümanların vücutta yarattığı o müthiş enerji ile eğlenebiliyoruz. Gördük ki değerlerimiz bizi biz yapan, halk yapan, millet yapan en güzel etken. Ve şu an bu değerler yozlaşıyor. Hoşgörü, sevgi, saygı, değer vermek duyguları kalmadı.
13. Alanya Turizm ve Sanat Şenliği çok eğlenceliydi. Açıkçası Alanya’ya gelene kadar turizmle hiçbir ilgim ve alakam yoktu. Tatile giderdim ama kendime hiçbir zamanda yerli turist gözü ile bile bakmadım. Geçtiğimiz şenlikte gördüm ki turizmin ayrı bir tadı ayrı bir havası var. Turistlerin şaşkın bakışları altında Yörük çadırı önünde oynanan oyun havaları şenliğin bana göre en güzel figürüydü. Sinan Akçıl konserinden daha çok ilgi çekmişti. Alanya Belediyesi'ne ve emeği geçen herkese teşekkürler.
Ve o güzel konser için Şevval Sam’a binlerce teşekkürler.

- Yeni Alanya Gazetesi, Ekrem Aydın tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/3858588/ekrem-aydin/tulum-ve-saskin-turist-bakisi