Bakan Işık'tan flaş bedelli askerlik açıklaması

NTV canlı yayınında soruları yanıtlayan Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, ABD'den dün gelen YPG mektubunu olumlu bir adım olarak gördüklerini söylerken, bedelli askerlik konusunda da konuştu.

Bakan Işık'ın açıklamalarından öne çıkanlar:

"ABD'nin Türkiye'nin hassasiyetlerini dikkate aldığını göstermesi açısından önemli bir mektup. Bu bakımdan önemsiyoruz. Başlangıçta tavırları farklıydı. Türkiye'nin endişelerini dikkate almaya başladılar. Bu bakımdan olumlu bir mektup.

Bu noktada kendisini yazılı olarak taahhüd altına almasını önemli buluyoruz. Mektubun gereğinin yerine getirilip getirilmediğini sahada göreceğiz. ABD daha önceden Münbiç'te verdiği sözü tutmadı. Bu bizim açımızdan yazılı bir taahhüddür. Mektubu olumlu bir adım olarak görüyorum ama uygulamanın esas olduğunu düşünüyorum.

ABD bu işi yapmak isterse büyük oranda başarılı olur. ABD dağıttığı silahları toplamak isterse bunu yapabilir. Ama bizi oyalarsa bu iyi niyetle olaya yaklaşım anlamına gelmez. Eğer ABD ben bu silahları Rakka operasyonu ile işim bittikten sonra toplayacağım diyorsa bu işin takipçisi olacağız. ABD Savunma Bakanı ile çarşamba günü görüşeceğim. Türkiye PYD'nin şımarık çocuk olmasına müsaade etmeyecek."

Washington, dün ulaştırdığı mektubunda terör örgütü YPG'ye verilen silahların Rakka operasyonu sona erdiğinde geri alınacağını belirtmişti.

Mektupta öne çıkan bir başka detay ise, YPG'ye yapılan sevkiyatın her ay Ankara'ya düzenli olarak iletileceğiydi.

Bakan Işık'a Türk askerinin Suriye İdlib'de Rus askerleriyle birlikte görev yapacak olması da soruldu. Savunma Bakanı, "Çatışmasızlık bölgesi kalıcı ateşkese dönüşmeli" dedi.

'Bedelli askerliğin konuşulması doğru değil'

Milli Savunma Bakanı, bedelli askerlikle ilgili gelen bir soruyu ise "Terörle mücadele sürerken konuşulması doğru değil" şeklinde yanıtladı

DİM WEB TV UYGULAMASINI İNDİRDİNİZ Mİ?

Haberleri ve canlı yayınları ile gündemi belirleyen Alanya'nın yeni nesil televizyonu DİM WEB TV izlemek artık çok kolay. 
Samsung, LG vb android telefonlar için PLAY STORE'dan ( https://play.google.com/store/apps/details?id=dimtv.tv.dimtv )
İphone telefonlar için APPLE STORE'dan (https://appsto.re/tr/9mYpkb.i) indirebilirsiniz.
İyi seyirler.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3858023/bakan-isiktan-flas-bedelli-askerlik-aciklamasi