Yücel: Alanya'ya bir müjde geliyor

Yasin ARAZ 

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, binasını kendi dönüştürmek isteyen vatandaşlara sıfır faizle kredi verileceğini ve vergiden muaf olacaklarını söyledi. Depreme yönelik tedbirler kapsamında yeni kentsel dönüşüm yasası çıkarılacağını vurgulayan Bakan Özhaseki, binasını kendi değiştirmek isteyen vatandaşlara sıfır faizle kredi verileceğini ve vergiden muaf olacağını ifade etti. İller Bankası'nın kentsel dönüşüm bankası haline getirileceğini belirten Özhaseki, bakanlık bünyesindeki 21 tesisin satılacağını ve elde edilecek yaklaşık 2 milyar TL gelirin kentsel dönüşüme aktarılacağını kaydetti. Bu konu, Alanya'yı da çok yakından ilgilendiriyor. 
'SANAYİ VE CUMHURİYET MAHALLELERİ ÖNCELİKLİ'
Konuyla ilgili olarak Yeni Alanya'nın sorularını yanıtlayan Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya'ya kısa zaman içerisinde vermeyi planladıkları bir müjde olduğunu belirterek, Alanya'yı rahatlatacak projeler üstünde çalıştıklarını söyledi. Sanayi ve Cumhuriyet mahalleleri başta olmak üzere kentin en eski yerleşim alanlarında dönüşüm için uğraş verdiklerini ifade eden Yücel "Bakanlıkta bekleyen dosyamız var. Sonuçlanmasını bekliyoruz. Uzun zaman önce verdik ama halen inceleme sürecinde. Umuyoruz ki oradan gelecek olumlu bir cevapla Alanya'ya çok güzel bir müjde vereceğiz" diye konuştu.
'2004 YILI ÖNCESİ BİNALAR GÖZDEN GEÇİRİLMELİ'
Alanya Mimarlar Odası Başkanı Bora Tokay da, Yeni Alanya'ya yaptığı değerlendirmede "Alanya merkezi çok eski yapılara sahip. Özellikle 2004 yılında yenilenen bina yapı yönetmeliği bu işlemler için baz alınabilir. 2004 öncesi binalar eski yönetmeliğe göre yapıldığı için gözden geçirilmesinde ve denetlenmesinde fayda görüyorum. Bununla ilgili de en çok Alanya merkezi, Çarşı, Saray, Güllerpınarı, Kadıpaşa mahallelerinin öncelikli olması gerektiğine inanıyorum. Rakam veremesem de, yenilenmesine ihtiyaç olan binaların çok büyük bir çoğunluğu buralarda. Çünkü bu mahallelerdeki binaların hemen hemen hepsi, 2004 yılı öncesi yönetmeliğine göre inşa edilmiş" dedi.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3855318/yucel-alanyaya-bir-mujde-geliyor