Çelik: Terör yasasını değiştiremeyiz

ÇELİK, Slovakya’nın başkenti Bratislava’da katıldığı AB Dışişleri  Bakanları Gayriresmi Toplantısının (Gymnich) ardından uluslararası medya  kuruluşlarında görev yapan gazetecilere değerlendirmelerde bulundu.
 
Sabah çalışma kahvaltısında bir araya geldiği AB dışişleri  bakanlarıyla, göç krizini, AB-Türkiye mutabakatını ve vize serbestisi konularını  ele aldıklarını belirten Çelik, Türkiye’nin 18 Mart mutabakatının çerçevesine  bağlı olduğunu, AB’nin de bu mutabakat çerçevesinde verdiği taahhütleri yerine  getirmesi gerektiğini söyledi.
 
Çelik, AB’nin terörle mücadele yasasında istediği değişiklikleri  eleştirirken,  “Vize serbestisi konusunda, bu terör yasasını değiştiremeyiz biz.  Bu bizim milli güvenliğimizle ilgili. Aynı zamanda Avrupa’nın güvenliğiyle bir  konudur.” dedi. Çelik, şöyle devam etti:
 
“Bizim 1295 km. sınırımızda, yani Suriye ve Irak sınırının öbür  tarafında ulusal bir devlet yok, polis gücü yok ve terör örgütleri var. Bunlar  her gün bize saldırıyorlar. Bizim sınırımız unutmayın, AB’nin de sınırıdır,  NATO’nun da sınırıdır. Biz bu sınırı korumak için var gücümüzle mücadele  ediyoruz. Bizden her gün şehirlerimizde bu terörist saldırılar olurken, DAEŞ, PKK  ve diğerleri, FETÖ, bize saldırırken, terör yasasının değiştirmemizden  bahsedilmesi hiç rasyonel bir şey değil.”
 
Bu konuları muhatapları açık bir şekilde konuştuklarını ifade eden  Çelik, bu alanda yapılabilecekler olduğunu belirtirken, “Terörle mücadele  konusunda zaaf oluşturamayız. Ama ileriye dönük yapılabilecek bazı  değişiklikleri, Avrupa Konseyi ile görüşüp, bunları belirli bir taahhüde  bağlayabiliriz. Bu arada vize serbestisi verilir ve hep beraber yolumuza devam  ederiz.” ifadelerini kullandı.
"AB’nin yeni mekanizmalara ihtiyacı var"
 
AB ile Türkiye arasında 18 Mart’ta varılan mutabakatın, göç krizinin  insani yollarla çözülebilmesi için bir mekanizma ürettiğini, bunun başarı  sağladığını belirten Çelik, ancak sorunun büyüklüğü karşısında benzer başka  mekanizmalara da ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.
 
Türkiye’nin bu kapsamda işbirliğine sıcak baktığına işaret eden Çelik,  ancak Ankara’ya 18 Mart mutabakatıyla verilen taahhütlerin tutulmaması durumunda  Türkiye’nin de bundan sonra yeni mekanizmalara destek vermeyeceğini vurguladı.
 
Çelik, “Bundan sonrasında vize serbestisi olmazsa Türkiye yeni  mekanizmalar kurmaya sıcak bakmıyor. Bu artık Avrupa’nın sahasındadır. Sadece  Türkiye’ye sorumluluğu yükleyerek bu işi yönetemeyiz, sorumluluğu eşit  paylaşacağız. Biz sözümüzü yerine getiriyoruz, onlar da getirecekler.” şeklinde  konuştu.
 
Bakan, vize serbestisi verilmediği sürece Türkiye’nin Geri Kabul  Anlaşmasını yürürlüğe koymayacağının da altını çizdi.
 
Çelik, AB’nin Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar için taahhüt ettiği 3  milyar avroluk yardım konusunda da eleştirilerini dile getirirken, bunun 2 milyar  avrosunun gönderildiğinin iddia edildiğini, ancak bunun doğru olmadığını  kaydetti.  Çelik, şunları kaydetti:
 
“Gönderilen hiçbir şey yok, hiçbir taahhüt yerine gelmedi. 2 milyar  sadece taahhüt ediliyor, bunu size göndereceğiz diye. Bir şeyin taahhüt edilmesi  onun gönderildiği anlamına gelmiyor. Sadece 140 milyon dolar- UNICEF ve diğer  kuruluşlara gönderilmiş durumda, Türkiye’ye gelen bir şey yok. Ayrıca biz şu ana  kadar 20 milyar dolar harcadık, Suriyeli göçmenler için. Dolayısıyla biz burada  para meselesinden bahsetmiyoruz. AB’nin taahhütlerini yerine getirmesinden  bahsediyoruz. Açık ve net bir şekilde, vize serbestisi konusunda bir ilerleme  sağlanmazsa, biz bundan sonra herhangi bir yeni mekanizma kurulması ya da Geri  Kabul Anlaşmasının onaylanması konusunda adım atmayacağız. Hiç kimse Türkiye’ye  para ile satın alınabilecek bir ülke ya da bir toplama kampı muamelesi yapamaz.  Biz ortağız, AB ile ortak akıl ve ortak eylem üretmeliyiz. Ve bu şekilde yolumuza  devam etmeliyiz.”

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3853358/celik-teror-yasasini-degistiremeyiz