Bakanlar nasıl belirlendi Erdoğan Ersoy için ne dedi

CUMHURBAŞKANI  Tayyip Erdoğan pazartesi günü yemin edip yeni görevine başladıktan sonra geleneksel olarak ilk yurtdışı gezisini Azerbaycan ve KKTC’ye yaptı.Erdoğan KKTC’ye yaptığı ziyaret dönüşünde uçakta gazetecilerle sohbet ederken yeni sisteme göre bakan olarak atadığı 16 kişi ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.Bu değerlendirmeler kapsamında Kültür ve Turizm bakanlığına atadığı ETS Tur sahibi Mehmet Ersoy ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı'na getirdiğimiz arkadaşımız Mehmet Ersoy, turizm sektörü içindeki neredeyse bir numara operatördür. Davet ettik, kırmadı, görevi üstlendi.”

 "Kültür Turizm Bakanlığı ile de Millet Kıraathanelerini süratle yapacağız."
 
ERDOĞAN 'ATAKIMI'NI ANLATTI: 

BAKANLARIMI NASIL SECTiM 
 
Kültür ve Turizm Bakanlığı'na getirdiğimiz arkadaşımız Mehmet Ersoy, turizm sektörü içindeki neredeyse bir numara operatördür. Davet ettik, kırmadı, görevi üstlendi. Ticaret  Bakanlığı'na getirdiğimiz Ruhsar Pekcan sektörün içinde bir iş insanı. DEİK, TOBB ile yoğun çalışmaları olan bir isim. Kendisine inanıyorum, ondan da çok şey bekliyorum, odalarla ithalat-ihracat konularında yoğun çalışmaları olacak. Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca'ya "Arkadaş işinin başından geleceksin" dedik. Ben bir DEİKoplantısı'nda "Burada da babayiğitler çıksın, dışarıdan kuru sıkı atmaya benzemez, gelin elinizi taşın altına koyun" demiştim. Sonra da "Madem sağlık sektöründen şikayetin var, o zaman gel sen de bu işin içine gir, şikayetleri ortadan kaldıralım, öze sektör mantığını devlette daha hakim hale getirelim" dedim. Sağ olsun o da kırmadı. 
 
Milli Eğitim Bakanlığı'na Ziya Selçuk Bey'i getirdik. Benim ilk dönemimde MEB Talim Terbiye Kurulu Başkanı idi. Onun da akademisyenlik hayatı var ayrıca okulları var. Okullarında başarı grafiği yüksek. Oradaki başarılarını devlet okullarımıza hakim kılmasını temenni ediyorum.Gıda Tarım Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli'nin babasından genlerine işlemiş bir başarı var, gıda sektöründe önemli görevlerde bulundu, ekonomi dünyasını da iyi bilen bir isim. Sevk-i idare kabiliyeti olan bir arkadaşımız. 
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da çok önemli. Berat Albayrak'ın Bakanlığı dönemindeki müsteşar arkadaşımız Fatih Dönmez yıllardır sektörün içinde başarılı bir arkadaşımız.Dışişleri Bakanlığı'nda Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanlığı'da Süleyman Soylu, Adalet Bakanlığı'nda ise Abdülhamit Gül, onların da her biri kendilerini ispatlamış arkadaşlarım. Mustafa Varank'ı zaten tanıyorsunuz. Sanayi ve Teknoloji Bakanı'mız ODTÜ mezunu, Amerika'da yüksek lisans öğrenimi oldu. Gayretli, pratik, zeki, tuttuğunu koparır; atom karınca diyebilirsiniz. 
 
Çalışma, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı'mız Zehra Zümrüt Selçuk çok zeki, farklı yerİerde eğitim görmüş, iyi bir istatistikçidir, kadın istihdamı ile ilgili önemli çalışmaları var. Aslında ben onu en son İslam İşbirliği Teşkilatı'na bağlı SESRIC'de Genel Sekreterliğe direktör olarak teklif ettim. Ama kabine gündeme gelince biz bundan vazgeçelim dedik. Ben Fatma Betül Sayan Kaya Hanım'dan, Jülide Sarıeroğlu'ndan da çok memnundum; ama parlamentodan kabineye çok fazla isim çekmeyelim istedik.Gençlik ve Spor Bakanlığı'na getirdiğimiz Mehmet Kasapoğlu Spor Toto'nun başında idi. Amerika'da eğitim yaptı, Spor Toto'da bize çok ciddi katkıları oldu. Bakanlıkta da başarı olacağına inanıyorum. Ulaştırma Bakanımız Cahit Turan daha önce Karayolları Genel Müdürlüğü yapmış, özel sektörde üst düzey yöneticilik yapmış, çok çalışkan, dürüstlüğü ile bilinen, saat mefhumu olmayan bir isim. Çevre Bakanı Murat Kurum'u Emlak Konut'tan aldık. Onu anlatmaya gerek var mı? Emlak Konut'un Murat Kurum ile nasıl uçtuğunu, güçlendiğini biliyorsunuz.
 
KURULLAR

(Ofisler, bakanlar arasında acaba bir yetki karmaşası olur mu?) 
 Yok olmaz, o konuda hiçbir endişem yok. Kurullar ve kurumların hepsi bana bağlı. Ama tüm bu kurum ve kurullarda birer tane vekilim var. 
 
Ne demek o? 
 
Benim vekilim o kurum ve kurulları benim katılmadığım zaman benim adıma yönetecek. O bize arkadaşlarla yaptığı çalışmalardan bilgi sunacak. Herhangi bir sıkıntı söz konusu değil. Kurulların ilgi alanları daha çok bakanlıklarla paralel veya paralellik arz eden konular olacak.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3852370/bakanlar-nasil-belirlendi-erdogan-ersoy-icin-ne-dedi