Kas zedelenmeleri

Erkan Demiral
Erkan Demiral

KASLARIMIZ

maalesef kemik kadar sağlam bir yapıya sahip değillerdir ve bunun sonucunda hasarları da sık sık karşımıza çıkar. Kemiklerimiz de hasarlanabilir ancak maruz kaldıkları travma göz önüne alındığında kaslar daha hassastırlar. Yırtıklar genellikle antrenman öncesi yetersiz ısınmadan ve bu haldeki kasların aşırı zorlanması sonucunda ortaya çıkar. Isınmamış ve gerilmiş kaslarla ani ve ters hareketlerde bulunulursa oluşma olasılığı çok yüksektir. Bir başka nedeni de yeterli antrenman yapmadan kası zorlayıcı hareketlerin denenmesidir. Çok acı verir ve iyileşmesi güçtür. Kısmi kas yırtıkları ve tam kas yırtıkları olarak ikiye ayrılırlar.

KISMİ KAS YIRTIĞI NEDİR?
Kısmi kas yırtığı maksimum kasılma veya gerilme sonucunda oluşur. Kas kasıldığında ağrı, belirgin kanama ve şişlik mevcuttur.

TAM KAS YIRTILMASI NEDİR?
Kas yırtılması birdenbire olur ve buna ilgili kas gruplarında şiddetli ağrı eşlik eder. Kas bütünlüğü bozulmuş, ileri derecede kanama, şişlik, ağrı, kuvvet ve hareket kaybı mevcuttur. Kas yırtılmasının nedenleri iki tanedir:
a. Maksimal kasılmada hareket koordinasyonsuzluğu.
b. Sert (uzama yeteneğini yitirmiş) bir kasın şiddetli bir dirence karşı ani hareketi.

BELİRTİLERİ NELERDİR?
- Kas yırtılması olan bölgede şiddetli ağrı, şişlik, kızarıklık,
- Kasların bütünlüğünde bozulmalar,
- İleri derecede kanamalar,
- Kuvvet ve hareket kaybı,
- Ani ve şiddetli kramplar,
- Kaslar üzerinde el ile hissedebileceğiniz bir boşluk oluşur.

NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?
Kas yırtılması yaşadığınız anda yaptığınız işi aktiviteyi hemen bırakın.
Kas yırtılmasına bağlı kanama ve hasarı artıracak hareketler yapmaktan kaçının.
Yırtık olan bölgeye masaj yapmaktan kaçının.

TEDAVİ
Kas yırtıklarındaki tedavi sürecinde asıl amaç, kanamanın yırtılan bölgeden uzaklaşmasını sağlayabilmektir. Kanın kas yırtığı olan bölgeden uzaklaşmasını sağlamak için, lifin koptuğunu anladığınız andan itibaren, hemen buz torbası gibi bir şey ile soğuk baskı yapılmalıdır ve bu süreç 48 ila 72 saat arasında devam etmelidir.
Kas yırtılması tedavisi için uygulanacak olan buz tedavisini gün içinde 3 defa 20 dakika boyunca kasın yırtıldığı bölgeye koymanız faydalı olacaktır. Ancak 20 dakikayı geçmemelidir. Buz tedavisini uygularken, cilde zarar vermemek için bir havluyu araya koymayı ihmal etmeyin.
Bununla beraber ilgili kası kullanmayacak şekilde istirahata almak, kol veya bacakta ise bandajlama yapmak ve şişmesini önlemek için bacakta ise uzanarak ayakları kaldırma veya kollarda ise omuz askısı ile sallanmasını engellemek gerekmektedir.

- Yeni Alanya Gazetesi, Erkan Demiral tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/3851218/erkan-demiral/kas-zedelenmeleri