Beyaz Saray'dan "uçuşa yasak bölge" açıklaması

RHODES, ABD Başkanı Barack Obama'nın Laos ziyareti sırasında  gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Obama arasında Çin'de yapılan  görüşmenin ardından Türkiye'nin Suriye'de uçuşa yasak bölge kurulmasına ilişkin  çağrıları hakkında ABD yönetiminin görüşlerinin değişip değişmediği sorusu  üzerine Rhodes, öncelikle Fırat Kalkanı Harekatı'na değinerek, terör örgütü DAEŞ  unsurlarının Suriye'de Türkiye sınırından temizlenmesine yönelik ilerlemeden  büyük memnuniyet duyduklarını dile getirdi. 
Bunun, uzun süredir Türkiye ile görüşmelerinde odaklandıkları bir konu  olduğunu hatırlatan Rhodes, şöyle devam etti: 
  "Sahada Suriye Demokratik Güçlerine destek için yaptığımız kendi  operasyonlarımız Münbiç'in temizlenmesine yardım etti. Münbiç, DAEŞ  savaşçılarının Türkiye'ye doğru önemli bir geçiş noktasıydı. Türkiye'nin  Cerablus'taki operasyonları ve sınırdaki temizlik operasyonları da oradaki sınır  bölgesinin kesilmesine olan önemli önceliğimizde ciddi ilerleme sağladı.  O  bölge, yabancı savaşçıların Suriye'ye girip çıktığı bir yerdi ve Türk güçleri,  muhalif güçler, bizim lojistik desteğimiz ve hava desteğimiz sayesinde sınırın o  bölgesini kapatabilirsek DAEŞ'e karşı büyük bir kazanım elde etmiş olacaktık." 
 Rhodes, uçuşa yasak bölge konusunda ise görüşlerinin değişmediği  mesajını verdi. 
ABD askeri kaynaklarını, DAEŞ ve El Nusra ile mücadelede kullanmak  istediklerini anlatan Rhodes, "Uçuşa yasak bölgenin sahadaki temel sorunları  çözeceğini düşünmüyoruz çünkü sahada hala bir savaş devam ediyor. Uçuşa yasak bir  bölge sadece belli bir alanı kapsamış olacak. Oysa sorunlar ve şiddet ülkenin  genelinde." dedi. 
Türkiye sınırındaki temizlenmiş alanın korunması halinde daha geniş  bir alanda güvenliğin sağlanacağını ve yabancı savaşçı akışının duracağını  belirten Rhodes, bu düşüncelerini Cumhurbaşkanı Erdoğan ile paylaştıklarını  aktardı. 
Fetullah Gülen'in iadesi 
   Ben Rhodes, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in  iade edilmemesi halinde Türk-Amerikan ilişkilerinin ciddi zarar görüp görmeyeceği  ve bundan endişe duyup duymadıklarına ilişkin soruyu da yanıtladı. 
Şüphesiz bu konunun, iki ülke arasındaki ilişkilerde rahatsız edici  olduğunu vurgulayan Rhodes, şunları kaydetti: 
 "Başkan'ın, Gülen'i iade etmeyi seçmesini sağlayacak bir sistemimiz  yok. Türkiye'nin endişelerini ciddiye aldığımızı göstermemiz bence önemli. Bu  yüzden Adalet Bakanlığı, Türkiye'nin sunduğu kanıtları incelemek ve Türk  muhataplarıyla konuyu ele almak için çok fazla kaynak tahsis etti. Bence Türk  hükümeti konuyu ciddiye aldığımızı görüyor. Endişelerini görmezden gelmiyoruz,  sadece 'Yasal bir eşiği tutturmanız gerekiyor' diyoruz. Bununla ilgili  görüşmelerimiz devam edecek." 
 Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama'nın Çin'de olumlu bir  görüşme yaptığına dikkati çeken Rhodes, görüşmeye ilişkin yorumların tonunun da  bunu yansıttığını sözlerine ekledi.

- Yeni Alanya Gazetesi, Dünya bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3844400/beyaz-saraydan-ucusa-yasak-bolge-aciklamasi