EMITT'te tanıtım barışı

ALTAV ve ALTSO arasındaki buzlar eridi

Yasin ARAZ

DOĞUAkdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'na (EMITT) Alanya, damgasını vurdu. İstanbul’da bu yıl 19’ncu defa gerçekleştirilen Uluslararası turizm fuarı EMITT’e 2 Alanya standı açılırken, fuara yapılan yoğun katılım Alanyalı turizmcilerin yüzünü güldürdü. Gerçekleştirilen İstanbul EMITT’te Alanya iki stant açtı. Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) tarafından 19 yıldır açılan Alanya standının yanında bu yıl Alanya Ticaret ve Sanayi Odası da (ALTSO) Alanya standı açtı. Sivil ziyaretçilere kapalı olan ilk günde fuara özellikle tur operatörlerinin ilgisi oldukça fazlaydı. EMITT’e Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Yardcımcısı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim, eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel, ALTİD Başkanı Burhan Sili, ALTAV Başkanı Faik Kaptanoğlu, ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Başkanı Suat Çavuşoğlu, TÜRSAB-BYK Genel Sekreteri Mehmet Nedanlı, Alanya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Nuri Demir ve Alanya’nın bir çok sivil toplu örgüyü başkanları katıldı. Fuarda ALTSO açtığı Alanya standında daha çok yöresel ürünler üzerine tanıtım yaptı. ALTİD ise Alanya standında bölgenin hizmet kalitesi üzerine tanıtım yaptı. Alanya hem yöresel hem de kurumsal anlamda tanıtılmış oldu.

'DOĞU VE BATININ BULUŞTUĞU YER'

Fuarı değerlendiren ALTİD Başkanı Burhan Sili, 19 yıldır EMITT’e katıldıklarını ifade ederek, “19 yıl önce bu fuar 8 katılımcı ülke ile başladı. Şimdi ise 70 ülkeden katılımcı var iç pazar için de önemli bir fuar” dedi. Sili, "EMITT öyle büyük bir organizasyon haline geldi ki, dünyanın en büyük 5'inci fuarı. Öyle bir durumdaki doğu ve batının buluşma noktası konumunda" diye konuştu.

'ALANYA ÇOK GÜZEL TANITILIYOR'

Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’ de fuarla ilgili olarak yaptığı açıklamalarında “EMITT’in  bu kadar önemli olduğunu burada gördüm” diye konuştu. Başkan Yücel, "Tabi ki her şeyi yerinde görmek daha faydalı olacaktır ancak bu fuarlarda tanıtım açısından çok önemli. Alanya'da buralarda çok güzel tanıtılıyor. Ben EMITT'ın bu kadar büyük bir organizasyon olduğunu, burada görerek öğrendim desem yalan olmaz. Dünyanın bir çok yerinde fuara gidiyorum ama insanların buraya olan yoğun ilgisini görmek mutlu etti. Burada Alanya'yı da tanıtmaya çalışan gerek sivil toplum örgütleri gerek turizmcilere çok teşekkür ederim" dedi.

'YÜZDE 30 KAYIP YAŞARIZ'

Alanya standını ziyarete gelen Kültür ve Turizm eski Bakanı Bahattin Yücel’de Yeni Alanya'ya açıklamalarda bulundu. Yücel, Rusya’daki krizin endişe verdiğini ancak turizmin bir çok badireyi atlattığını söyledi. Yücel, "Rusya'da krizin yanı sıra ülke sınırlarında sorunlar var. Her an sıcak saatlerin yaşanabileceği bir durum söz konusu. İran'a uygulanmakta olan bir ambargo da söz konusu. Anlamda durumları çok parlak değil. Paraları dolara karşı yarıya indi. Kış aylarında gittikleri Mısır'da da bunun örnekleri yaşandı. Ama yaza kadar bu düşüşün duracağını ve insanların yeniden seyahat etmeye başlayacaklarını düşünüyorum. Türkiye'de onlar için vazgeçilmez bir destinasyon. Türkiye onlar için çok önemli, Türkiye açısından da Rusya önemli bir pazar. Benim kişisel görüşüm Türk Hava Yolları (THY) Rusların yoğun olarak tercih ettiği destinasyonlarda tarifeli seferlerini artırmalı. Ama yine de sanıyorum bir yüzde 30 civarında kapasite kaybı olacaktır" sözlerine yer verdi.

'MEVCUT ÇITA GENİŞLEMELİ'

Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven de tanıtımda çatının genişletilmesi ve birlik beraberlik içerisinde olunması gerektiğini ifade etti. Tanrıseven, "Ben bu fuarların Alanya'nın tanıtımı açısından çok önemli olduğunu söylemek istiyorum. Burada bir güç birliği yaptık. Alanya Kaymakamlığı, Alanya Belediyesi ve ALTSO başta olmak üzere bir çok STK buradayız. Buradaki amacımız Alanya. Alanya'yı daha güçlü bir şekilde tanıtıp, Alanya'ya daha fazla turist çekmek. Bu nedenle fuarları çok önemsiyorum. Çünkü dağınık bir şekilde tanıtım yapmaktansa büyük bir stantta bunları yapmak daha iyi. Alanya'nın bütün demirbaşlarını içine alan bir çatı altında bu işin yapılması gerekiyor. Bu mevcut çatı genişletilmeli" diye konuştu.

'BÖYLE AYRI GAYRI OLMAZ' 

EMITT’te ayrıca birlik beraberlik rüzgarları da esti. İstanbul EMITT Fuarına katılan Alanya Kaymakamı Tanrıseven, ALTSO Başkanı Şahin ve Mehmet Ali Dim ile birlikte ALTİD tarafından açılan Alanya standını ziyaret etti.  Kaymakam Tanrıseven, ALTİD tarafından açılan Alanya standını ziyaretinde iki stant açılmasına tepki gösterdi. Ve “Bu defa son olsun, Alanya’ya döner dönmez bir toplantı yapalım tek bir çatı altında birleşelim” dedi. Tanrıseven, "Hepimiz Alanya için buradayız. Bir çok şehrini tanıtan stant gördüm. Örneğin Mersin, tek bir stant ile çok büyük bir alanda tanıtım yapıyor. Keşke biz de böyle bir şey yapsaydık. Bütün bu gücü birleştirelim ve güzel bir Alanya tanıtımı olsun. Yarımız orada yarımız burada olmayalım hep birlikte olmamız gerek" dedi.

ÇATI MESELESİ ALANYA'DA KONUŞULACAK

ALTİD Başkanı Burhan Sili, Kaymakam Tanrıseven’e, “Bizim ALTSO’nun stant açacağından haberimiz yoktu. 19 yıldır stant açıyoruz, haberimiz olsaydı biz stant açmazdık” dedi. Ardından Kaymakam Tanrıseven, “Alanya’ya döndüğümüzde bir toplantı yapalım ve tanıtım çatısını genişletelim. Bu ayrı ayrı katıldığımız son fuar olsun” dedi. Alanya Kaymakamı Tanrıseven önderliğinde 2 veya 9 Şubat'ta bir zirve yapılması bekleniyor. Yapılacak bu toplantı ile tanıtım çatısının genişletilmesi ve tek çatı altında toplanması gündeme taşınacak.

ALTSO-ALTAV GERİLİMİ SONA ERDİ

Ardından EMITT’e katılan Alanya’nın önde gelen simaları ALTİD Alanya Standı’nda mini bir toplantı yaptı. Toplantıda tanıtımda birliktelik konuşulurken, Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, toplantı masasındakilere muz ikram etti. Kaymakam Tanrıseven öncülüğünde ALTİD standını ziyaret eden ALTSO Başkanı Şahin  ve ALTAV Başkanı Faik Kaptanoğlu ile samimi pozlar verdi. Bu görüşme ikilinin arasında oluşan buzların da erimesini sağladı. İkili görüşmede bir araya gelerek sohbet etti.

‘GÜZEL HABERLER VAR’

Gazipaşa-Alanya Havalimanı’nın Alanya turizmi için büyük önem taşıdığını dile getiren ALTAV Başkanı Kaptanoğlu, “Fuarın ilk gününde yaptığım görüşmelerde tur operatörlerinin bu havalimanını kullanma veya uçak sayısını arttırma konusunda güzel haberler aldım” ifadelerini kullandı.

ALTAV’DAN İADE-İ ZİYARET

Tanrıseven ve ALTSO Başkanı Şahin’in, ALTAV standını ziyaretinin ardından ALTAV Başkanı Kaptanoğlu da ALTSO standına iade-i ziyarette bulundu. Ziyarette Kaymakam Tanrıseven ve Başkan Şahin'le görüşen Kaptanoğlu, tanıtım konusunda fikir alışverişinde bulundu. Samimi bir ortamda geçen ziyarette, Alanya’nın tanıtımının daha iyi şartlar da yapılması gerekildiği görüşünde birleşildi.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3841063/emittte-tanitim-barisi