'Turist otelden niye çıksın'

TÜRKİYE Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Bölgesel Yürütme Kurulu (BYK) Genel Sekreteri ve Exotic Tours Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Topçu, Alanya'nın sorunlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunarak, "Turist çarşıya çıkmıyor" eleştirilerine de cevap vererek, "Bu şartlarda turist niye otelden çıksın?" dedi. Topçu, Alanya'nın sorunlarla boğuşan bir yer haline gelmeye başladığını belirterek de şunları söyledi: "Son zamanlarda bölgemizde de sıkça dile getirilen misafire sunulan ulaşım imkanları, bölgedeki paydaşlar açısından da önem arz etmektedir. Aslında ulaştırma, turizmin gelişmesinde en önemli ayaklarından biri olmuştur. Özellikle havayollarındaki gelişmeler sektörde konuştuğumuz turist sayılarının bu şekilde artmasına öncülük etmiştir. Havalimanına indikten sonrada misafirin otele ulaşmasından tutun destinasyondaki tüm aktivitelerinde ulaşım kalitesi ve sunulan hizmetin sıklığı önemli rol oynamaktadır.
'SIKICI VE KONFORSUZ HİZMET VERİLİYOR'
Burada sözü geçen tüm ulaşım sistemleri misafirin ulaşacağı noktaya en rahat ve hızlı bir şekilde ulaşmasını amaçlamalıdır. Aksi taktirde sıkıcı, uzun süren ve konforu olmayan ulaşım hizmetleri misafirin otelden çıkmaması yönünde karar vermesini sağlayacaktır. Özellikle yoğun konaklamaların oluştuğu merkeze uzak konaklama tesislerinde kalanlar tercihlerini kendilerine en yakın alışveriş merkezlerinden yana kullanacaklardır. Belki de şehri görmeden ülkelerine geri dönecekleridir. Özellikle son yıllarda bunu pratikte yaşadığımızı görüyoruz. Misafirin ana talebi kendilerine sunulan hizmetin kalitesi ve ulaşılabilirliğidir. Yoksa hangi bölge kimin sorumluluğunda anlamında yaşanan sorunlar sadece çözümlerin gecikmesine sebep olmaktadır. Burada üstünde önemle durulması ve hızla hayata geçirilmesi gereken hususlar var.
'ÖNCE KALİTE ARTTIRILMALI'
Nedir bu hususlar dersek de, ülkemizin taşıma kapasitesinin önemli bir kısmını gerçekleştirilen karayollarında belki şehir merkezlerine ulaşmayı hızlandıracak toplu taşıma araçları için tercihli yolların yapılması, ulaşım araçlarının kalitesinin yükseltilmesi, personel davranışlarından kaynaklanan sorunların çözümü için eğitim çalışmalarının yoğunlaştırılması, özellikle trafik kurallarına uyulması konusunda denetimlerin sıklaştırılması, özellikle toplu ulaşım araçlarında şehirdeki tüm araçlarda kullanılabilecek akıllı bilet uygulamasının getirilmesi ve teminin kolaylaştırılması, karayollarına alternatif çözümler özellikle şehir içi için gerçekleştirilmelidir. Bu otobüslerin şehir içindeki hareketliliğini azaltacak ve trafik sorununun çözümüne de katkı verecektir."

- Yeni Alanya Gazetesi, Turizm bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3839050/turist-otelden-niye-ciksin