Katar'dan Alanya mesajı

ALANYALIDışişleri BakanıMevlüt Çavuşoğlu, Katarlı mevkidaşı Halid bin Muhammed el-Atiyye ile bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu, Katar Başbakanı Abdullah Nasır bin Halife Al Sani ve mevkidaşı Atiyye ile gerçekleştirdiği görüşme hakkında basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin, geçen ay Ankara'yı ziyaretinde imzalanan Yüksek Stratejik İşbirliği Komitesi'nin kurulması ve askeri işbirliği anlaşmalarına ilişkin hazırlıkların ele alındığını söyledi. “Dışişleri Bakanı kardeşim Halid'le yaptığımız toplantıda, iki ülke arasında ortak bir komisyon kurma kararı aldık” diyen Bakan Çavuşoğlu, bu komisyonun Mart’ta toplanması, Nisan ayında Dışişleri Bakanı düzeyinde bir araya gelinmesi ve Yüksek Düzeyli Stratejik Komite’nin ise bu yıl içinde oluşturulmasının planlandığını belirtti.

KATAR’DAN DAHA FAZLA TURİST GELECEK

Türkiye'nin bugüne kadar bu mekanizmayı 18 ülkeyle kurduğunu anımsatan Bakan Çavuşoğlu, hazırlıkların tamamlanması halinde Gürcistan'ın 19. ülke olacağı bilgisini verdi. Bakan Çavuşoğlu, ikili ticari ilişkiler ve ekonomik alandaki işbirliğinin de gündemde yer aldığını aktararak, “İkili ticaret hacmimiz istediğimiz düzeyde değil. Türk firmalarının burada üstlendiği çok önemli projeler var ama Katar'ın 2022 Dünya Kupası projeleri 2030 hedefleri var. Bu hedefler içinde çok önemli projeler var. Türk firmalarını bu projeler içinde daha fazla yer alması lazım. Bunları konuştuk. Projeler üzerinde sorunlar varsa bunları konuştuk. Türkiye'deki Katar yatırımlarını nasıl artırabiliriz, bunları konuştuk. Türkiye'deki yatırımları her geçen gün artıyor. Önümüzde bazı fırsatlar var, bunları değerlendirdik” ifadelerini kullandı.

HÜRRİYET

Gazetesi Ekonomi Yazarı Vahap Munyar, bugünkü makalasinde, Katar'da resmi temaslarda bulunan Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Türkiye ve dünya gündemine ilişkin sözlerine yer verdi. Munyar, Bakan Çavuşoğlu'nun Alanya'ya yapılan golf sahalarını Katarlı işadamlarına anlatarak turizm konusunda da mesajlar verdiğine dikkat çekti. İşte, Munyar'ın tamamı Çavuşoğlu'nun açıklama ve mesajlarına yer verdiği bugünkü köşe yazısı...

Fahri operasyon


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MİT'ten aldıkları bilgiler ışığında 50 dolayındaki ülkenin Türkiye'deki fahri konsoloslarının belgelerini yenilemediklerini belirterek, "Çünkü onlar paralel yapının içinde yer alıyor, dışarıda ülkemiz aleyhine çalışıyor. Bunu kabul edemeyiz" dedi.
ABANK Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Genel Müdür Meriç Uluşahin, yönetim kurulu üyeleri Hurşit Zorlu ve İpek Nezahat Özkan'la birlikte bankanın Katarlı büyük ortağı Commercial Bank of Qatar'ın (CBQ) davetiyle Pro-Am Golf Turnuvası için Doha'dayız.
O gün Katar Emiri Şeyh Tamim bin Hamad Al Thani ve Başbakanı Abdullah bin Nasır Halife Al Sani tarafından kabul edilen, Dışişleri Bakanı Halid bin Muhammed Al Atiyyah ile görüşmeler yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'yla Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Ahmet Demirok'un düzenlediği resepsiyonda buluştuk.
Çavuşoğlu, önce Katar'la ilişkilere değindi: 
- Katar Emiri, aralık ayında Türkiye'ye gelmişti. O zaman Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan'la görüşmelerinde Yüksek Stratejik İşbirliği Komitesi kurulması kararlaştırılmıştı. Şimdi bunun altyapısını hazırlıyoruz.
Eğitimden askeri konulara, ekonomiye kadar birlikte çalışma olanağı bulunduğunu vurguladı:
- Katar'da iş yapan Türk işadamları, Türkiye'ye yatırıma gelen Katarlılar, arada köprü görevi görüyor. 2022'de Katar'da gerçekleşecek Dünya Kupası için planlanan altyapı projelerinde Türk müteahhitlerine önemli görevler düşeceğini düşünüyoruz.
Katarlılar'ın Türkiye'de tarıma da gelmek istediğini belirtti:
- Hububat-tan sebzeye birçok üründe ve hayvancılıkta Türkiye'de var olmak istiyorlar.
El Cezire'nin Türkiye'de Cine5'i aldığını anımsattı:
- El Cezire henüz Türkiye'de henüz hedeflediği yayın düzeyine gelmiş değil. Ayrıca Katarlı bir grup Digiturk'le de ilgileniyor.
Çavuşoğlu, bir soru üzerine 50 dolayındaki ülkenin Türkiye'deki fahri konsoloslarının belgelerinin yenilenmediğini aktardı:
- MİT'ten aldığımız bilgiler ışığında bazı ülkelerin Türkiye'deki fahri konsoloslarının belgelerini yenilemedik. 
Çünkü, onlar paralel yapının içinde yer alıyor, dışarıda ülkemiz aleyhine çalışıyor. Fahri konsolos olup, bazı haklar elde edeceksin, sonra Türkiye'nin aleyhine çalışacaksın. Bunu kabul edemeyiz.
Paralel yapıya karşı etkin mücadele ettiklerinin altını çizdi:
- Bakanlığımızdaki en mahrem görüşmeler bile dinlenip sızdırıldı. Bunu unutmuyoruz.
Belgesi yenilenmeyen 50 dolayında fahri konsolosun önemli bölümü iş dünyasındaki isimlerden oluşuyor.
Bakalım yeni dönemde fahri konsolosluklarda yapı nasıl değişecek?
100 golf sahası olmalı
DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya'da 16 golf sahasının faaliyette olduğunu belirtti:
- Kültür ve Turizm Bakanlığı, Alanya'ya 7 golf sahası yapacak. Aslında Türkiye'de 100 dolayında golf sahası olmalı.
Golf turistinin farkına değindi:
- Normal turist ülkemizde bir haftada 1000 dolar harcıyorsa bu golf turistinde bu rakam 2 bin-2 bin 500 Euro'ya çıkıyor.
Golfte 40 takım içinde 6'ncı oldu
DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Doha'ya uçtu. 4 saatlik yolculuk sonrası 2 saat kadar dinlenip salı sabahı 06.30'da Henrik Stenson, Şevki Kormaz ve Ahmet Ağaoğlu (Türkiye Golf Federasyonu Başkanı) ile birlikte golf oynadı.
18 delikli sahada 12'nci handikap sonrası resmi görüşmeye yetişmek üzere sahadan ayrıldı:
- 4 yıldır golf oynuyorum. Oyun oturmaya başlamışken takımımı eksik bıraktım.
Ağaoğlu, Çavuşoğlu'nun performansının kendisinden iyi olduğunu belirtti:
- Sayın Bakan takımdan ayrıldıktan sonra performansımız düştü. Son 6 handikapı 3 kişi tamamladık.
Çavuşoğlu'nun ekibi 40 takım arasında 6'ncı oldu. Korkmaz, tabloyu yorumladı:
- Oyunu 4 kişi tamamlasak ilk 4'e girip kupa alırdık.
G20 Zirvesi sırasında Obama'yla golf oynama hedefim var
DIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Barack Obama'yla bir görüşmesi sırasında golf konusunu açtığını belirtti:
- Sayın Obama'ya golf oynadığımı, kendisiyle birlikte oynamak istediğimi bildirdim.
- Kabul etti mi?
- Hedefim 15-16 Kasım 2015'te Antalya'da Türkiye'nin başkanlığında gerçekleşecek G20 Liderler Zirvesi sırasında Sayın Obama'yla golf oynamak.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3837257/katardan-alanya-mesaji