FETÖ'nün "imamları" CEO gibi maaş almış

İZMİR'DE yürütülen Fetullahçı Terör  Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmalarında örgüt üyeliğinden  gözaltına alınan kişilerin ifadeleri ve ele geçirilen muhasebe kayıt sisteminde  örgütün şirket gibi yönetildiği, sözde "Ege bölge imamı" olan firari Bekir Baz'ın  şirketin genel müdürü, "il" ve "eyalet imamları"nın ise yönetim kurulu başkanları  olarak gösterildiği, 20 ila 50 bin lira arasında değişen rakamlarda maaşlar  aldıkları belirlendi.  
 İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca sürdürülen FETÖ/PDY soruşturmalarında  Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince "örgüt üyeliği" suçlamasıyla  gözaltına alınan kişilerin ifadeleri ve ele geçirilen muhasebe kayıt sistemi  verilerinde, örgütün şirket gibi yönetildiğine dair ilginç ayrıntılar ortaya  çıkarıldı. 
Ele geçirilen verilerde, örgüt yöneticilerinin büyükşehir, il ve ilçe  olarak ayrıldığı, yaptığı görevin önemine göre de "sabit ek ders" adı altında ve  yüzdelik "makam oranı" hesaplamalarıyla ödenen ücretin şişirildiği görüldü. 
"Bölge imamı"na açık çek 
Ele geçirilen çizelgede, örgüt üyelerinin faaliyet yerine, görevine,  kaçıncı grupta yer aldığına, makam oranı ve sabit ek ders oranına ücret verildiği  tespit edildi. 
 Maaş hesaplaması için çıkarılan kat sayı çizelgesinde, şirket genel  müdürü olarak gösterilen örgütün sözde "Ege bölge imamı" firari Bekir Baz'ın 1.  grupta yer aldığı, 30 saat sabit ek ders ödemesi yapılan bu kişiye 50 bin lira  civarında maaş adı altında ödeme yapıldığı belirlendi. 
 Örgüt üyeliğinden gözaltına alınan bazı kişilerin verdikleri  ifadelerde de Baz'a ödenen parayı kimsenin sorgulamadığı, bu kişinin örgütsel  faaliyet için gittiği seyahatlerdeki yol, yemek ve kalacak yer masraflarının  tümünün karşılandığı, Baz'ın istediği zaman istediği kadar parayı kasadan hesap  vermeden almaya yetkili olduğu bilgisi yer aldı. 
 Örgütün sözde "il" veya "eyalet imamı" olan kişilerin de 20 bin lira  civarında maaş aldıkları, çizelgede 1. grupta yer aldıkları ve yine 30 saat sabit  ek ders ödemesi ile maaşlarının hesaplandığı ele geçirilen belgede görüldü. 
Bu kişilerin FETÖ'nün muhasebecisinden diledikleri zaman istedikleri  miktarda parayı alabildikleri, kendilerine açık çek verildiği de zanlıların  ifadelerinde yer aldı. 
 Zanlıların ifadelerinde ayrıca İzmir'deki ilçelerde görev yapan  "imam"ların da 12 bin lira civarında maaş aldıkları belirtildi. 
  Örgütsel faaliyetler "ek ders" olarak yansıtılmış  
Örgüt üyelerinin maaşlarının yansıtıldığı çizelgede, "sabit ek ders"  bölümüne FETÖ'nün sözde imamlarının akşam saatlerinde yaptığı örgütsel  faaliyetlerin mesai anlamına gelecek şekilde yazıldığı, akşam saatlerinde  "sohbet" adı altında toplantıları yöneten örgütün "abi" olarak anılan mensubunun  kaç saat mesai yaptıysa yine bu bölüme yazıldığı, her ilçede bulunan baş  muhasebecinin de sözde "imam" ve "abi"lerin maaşını bu çizelgeye göre hesapladığı  kaydedildi. 
 Örgütün bütçesinin büyük oranda vatandaşların dini duygularının  istismar edilmesiyle toplanan kurban bağışı, himmet ve burs paralarından  oluştuğu, bir havuzda toplanan bu paraların yüzde 15'lik kısmının örgütün elebaşı  Fetullah Gülen'in ABD'de yaşadığı Pensilvanya eyaletine gönderildiği bilgisinin  de ele geçirilen muhasebe takip sisteminde yer aldığı ifade edildi. 
 Karşıyaka'daki operasyon 
 İzmir'de 17 Mayıs'ta 73 adrese düzenlenen eş zamanlı operasyonda,  örgütün "okullar ve dershaneler Türkiye sorumlusu" olduğu ileri sürülen, FETÖ/PDY  elebaşı Fetullah Gülen'in yeğeni Mehmet Mezher Gülen, TSK personeli teğmen M.A.T,  örgütün "Bergama emniyet imamı" Sinan Özmen, "Bergama Işık evleri imamı" Mehmet  Öksüz, "Bergama diyanet imamı" Celal Döner, "Kınık ilçe imamı" Harun Yeşil,  Ovacık Altın Madeni İşletme Müdürü Cemalettin Çetin'in de aralarında bulunduğu 34  kişi gözaltına alınmış, bunlardan 15'i tutuklanmıştı. 
Operasyon kapsamında, "Karşıyaka yapılanmasının muhasebecisi ve  kasası" olduğu iddiasıyla Selami Başaran hakkında da yakalama kararı  çıkartılmıştı. 
Operasyonda ele geçirilen kayıtlar ve muhasebe takip programlarındaki  incelemede, örgütün sözde eyalet yapılanmasındaki Karşıyaka bölgesinden sağladığı  gelir ve bunların dağıtımına ilişkin bilgilerin ayrıntılı şekilde yer aldığı  saptanmıştı. 
 Buna göre, İzmir'in kuzeydeki ilçelerinin yer aldığı bölgeden "kurban,  burs ve himmet" adı altında bir yıl içerisinde yaklaşık 330 milyon lira gelir  sağlandığına ilişkin bilgilere rastlanmış, bu gelirden yüzde 15'lik payın örgütün  elebaşı Fetullah Gülen'e aktarıldığı ve "Pensilvanya" diye kayda geçirildiği  tespit edilmişti.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3835142/fetonun-imamlari-ceo-gibi-maas-almis