Gönüllüler engel kaldırdı

ALANYA Gönüllüleri, Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven'in eşi Ceylan Tanrıseven eşliğinde 'Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası' nedeniyle Alanya’da yaşayan görme engelli bireyleri bulunan aileleri ziyaret etti. Tanrıseven ve Alanya Gönüllüleri, Oba Mahallesi’nde yaşayan yüzde 90 görme engelli bir vatandaşı ziyaret ettikten sonra Cikcilli Mahallesi’nde ikamet eden ve görme engelli anneleriyle yaşayan aileye konuk oldu. Alanya Gönüllüleri ve Tanrıseven, son olarak da Güllerpınarı Mahallesi’nde 7 yaşında yüksek tansiyondan gözlerini kaybeden ve tüm ihtiyaçları ailesi tarafından karşılanan bir engellinin misafiri oldu. Tanrıseven, engelinin bakımını üstlenen yakınına, bakım aylığı alabilmesi için engelinin raporunu yenilemesi ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na  (SYDV) yeniden başvurması gerektiğini söyledi.

DEZAVANTAJLI İNSANLAR UNUTULMAYACAK

Ziyaretlerle ilgili izlenimlerini aktaran Tanrıseven, “Fiziksel dezavantajı olan insanların kişisel haklar konusunda diğer insanlardan bir farkı yok. Hatta devletimiz bu gibi vatandaşlarına birtakım haklar tanıyor. Bu hakların uygulanabilirliği, insanların eğitim düzeyleriyle doğrudan alakalı. Ziyaretlerimizde, kendilerine tanınan bazı haklardan haberdar olmayan, bu konuda yeteri kadar bilgi sahibi olmayan insanlar gördük. Hem onların evine konuk olmak, hal hatırlarını sormak, hem de bu konuda yanlarında olduğumuz mesajı vermek için ziyaretler düzenledik. Alanya Gönüllüleri olarak hazırladığımız projelerde fiziksel dezavantajları olan insanları unutmayacağız” dedi.

Ailelerle yakından ilgilenerek tek tek sıkıntılarını dinleyen Tanrıseven ve Alanya Gönüllüleri, ailelerin 'Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası'nı kutlayarak, maddi ve manevi her türlü ihtiyaçlarının giderilmesi hususunda gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti. Ziyaret edilen görme engelliler, Tanrıseven ve Alanya Gönüllüleri'ne yapmış oldukları ziyaretten dolayı teşekkür etti.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3832454/gonulluler-engel-kaldirdi