Eklem ağrılarından fizyoterapi ile kurtulun

Erkan Demiral
Erkan Demiral

HER

yaşta görülebilen eklem ağrıları, farklı nedenlerle ortaya çıkıp, kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkileyebilir. Ağrının azaltılması, yaşam kalitesinin ve işlevsel kapasitenin artırılması amacı ile uygulanan eklem ağrısı tedavileri ise, ağrının kaynağı ve kişisel özelliklere göre değişiklik gösterir. Bu tür ağrılarda ilaç tedavisinin yanı sıra; hastaya eklem koruma tekniklerinin de anlatılması önemlidir. Eklem ağrılarını dindirmek için fizik tedavi yöntemlerinden de sıkça yararlanılır. Soğuk uygulama, sıcak uygulama (yüzeysel ve derin ısıtıcılar), alçak frekanslı elektrik akım tedavileri (TENS) ve egzersiz, bu fizik tedavi yöntemlerinin en önemlileridir.

Sıcak ve Soğuk Uygulama

Sıcak uygulama, eklem tedavisi için en önemli seçeneklerden biridir. Sıcak tedavisinin özellikle ağrılı kas spazmlarında ve kronik eklem ağrılarında kullanılması gerekmektedir. Sıcak uygulama yöntemi yüzeysel ve derin ısıtıcılar olmak üzere iki grupta uygulanır. Yüzeysel ısıtıcılar; sıcak paketler, sıcak su torbası, sıcak kompresler, parafin banyosu, nemli hava ve kızılötesi lambalarıyla yapılan uygulamalardır. Öte yandan deri dışında vücudun daha derininde yer alan tendon, bağ, kapsül ve kas dokusunu ısıtmak amacıyla derin ısıtıcılar kullanılmaktadır. Özellikle eklem sertliğinin tedavisinde ısıtma yöntemleri kullanılmadan, germe ve egzersiz tedavisi tek başına yeterli olmamaktadır. Açık yara varlığında, ciddi his kaybında, gebelerde, kanser varlığında, kalp pili bulunanlarda ve ağır damarsal hastalığı olanlarda ise sıcak uygulamalardan kaçınılmalıdır. Eklemlerde ani olarak ortaya çıkan ağrılarda ise soğuk uygulamadan faydalanılmaktadır. Çünkü ağrıya sebep olan bölge; eklemi çevreleyen yumuşak doku, kaslar ve eklemin kendisidir.

TENS

Eklem ağrısı tedavisinde kullanılan bir diğer yöntem ise; ağrılı uyaranların beyne gitmesinin engellenmesi esasına dayanan ve alçak frekanslı akımlardan oluşan “TENS” uygulamasıdır. Kişinin tolere edebileceği ölçüde elektrik akımlarının kullanıldığı uygulamada, işlem öncesi her hasta için farklı dalga formları denenir ve en uygun olan seçilerek tedaviye başlanır. Bu yöntem; bilinç bulanıklığı olan kişilerde, kalp pili varlığında, enfeksiyon varlığında, cilt lezyonu olduğu durumlarda ve hamilelikte kullanılmamalıdır. Kapı satıcıları dediğimiz seyyar pazarlamacılardan kesinlikle benzer portatif elektrikli cihazlardan sakın almayınız. Bu cihazlar hem ederinden fazla fiyata satılmakta, hem de vücuda fayda yerine zarar vermektedir.

Egzersiz

Eklem ağrılarının tedavisinde egzersizin büyük önemi vardır. Egzersiz yaşam kalitemizi arttırır.Egzersiz programı kişiye göre planlanıp, genellikle kronik ağrılar için tercih edilmektedir. Hastanın ağrı kontrolüne yardımcı olmak amacıyla kullanılan egzersizler, kas gücünün korunması ve geliştirilmesinde de etkili olmaktadır.Egzersiz farklı amaçlarla yapılabilir. Kimi zayıflamak için, kimi kaslarını sıkılaştırmak için, kimisi de sağlık için egzersiz yapabilir. Sebep ne olursa olsun egzersiz şüphesiz kişi için oldukça faydalıdır. Haftada üç dört kez yapılan kısa süreli egzersizler, sağlıklı bir yaşamın kapılarını açabilir. Lakin bu işin de belli teknikleri vardır ve bunlara dikkat etmek gerekir. Egzersizin faydalarını saymak gerekirse bunlardan birkaçı;-Alınan oksijen oranını arttırır. Akciğer ve kalbin fonksiyonlarını arttırır.-Günlük yaşam performansını artırır. Bunun sonucu olarak da vücut daha az yorularak iş yapar. Mesela merdiven çıkmak eskisi gibi yormaz sizi.-Günlük yaşamın yarattığı gerilimi azaltır. Bu önemli bir faktördür. Bu sayede stresi de önlemiş oluruz.-Egzersiz yapan hastaların nefes darlığı sıkıntıları gün geçtikçe azalır.-Egzersiz, ruh halimizi de iyileştirir. Vücudumuzun mutluluk hormonu salgılamasını sağlar.-Egzersiz yaparak bir birçok hastalıktan uzak kalabiliriz. Örneğin; eklem romatizması veya kanser gibi...-Egzersiz, sağlıklı bir şekilde kilo almamıza ya da kilo vermemize de yardımcı olur. Kilo vermek isteyenler de, almak isteyenler de egzersiz yapmalıdır. Bu sağlık için gereklidir.-Egzersiz ile kasların oksijen kullanımı artar.-Egzersiz, esnek olmamızı sağlar. Buda kişinin hareket kabiliyetini arttırır.-Egzersiz, vücut direncimizi arttırır.-Egzersiz, çevikliği arttırır. Mesela sabah yapılan bir yürüyüş bile sağlığınız için çok faydalı olacaktır.-Diyet yapmak istiyorsak, bunu egzersiz ile desteklememiz gerekir. Diyet ve egzersiz birlikte yapıldığı zaman daha kolay ve daha sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün olacaktır.

- Yeni Alanya Gazetesi, Erkan Demiral tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/3829572/erkan-demiral/eklem-agrilarindan-fizyoterapi-ile-kurtulun