Yazan bu işi başarır

Alper Kutay
Alper Kutay

YENİ

yılın ilk günlerinde, Alanya Devlet Hastanesi eski Başhekimi Operatör Doktor İsmail Başaran'ın yerine Konaklı Mahallesi’nin sevilen ismi Dr. Tevfik Yazan atanmıştı.

Konaklı’nın yanı sıra Alanya’nın batı mahallelerinde çok sevilen bir hekim olması nedeniyle 2009 Yerel Seçimleri’nde Konaklı Belediye Başkan Adayı da olan Doktor Yazan, yeni göreviyle ilgili olarak basına yaptığı açıklamada, “Başarılı çalışmalara imza atan İsmail Başaran'dan aldığımız bayrağı daha iyi yerlere taşımak için mücadele edeceğiz” demişti.

***

Dün hem görev yaptığı 11 yılda Alanya Devlet Hastanesi’ne adeta çağ atlatıp özel hastanelerle yarışır hale getiren ve Başhekimlik görevinden ayrıldıktan sonra Çocuk Cerrahi Polikliniği’nde “göreve devam” kararı alan İsmail Hoca’yı, hem de “Hayırlı olsun” demek için Tevfik Hoca’yı ziyaret için Alanya Devlet Hastanesi’ne gittim.

***

Önce İsmail Başaran’ı yeni görev yerindeki odasında ziyaret edip hasret giderdim.

Sağ olsun, her zamanki güler yüzü ve nüktedan sohbeti ile keyifli dakikalar yaşamamıza sebep oldu.

Tabi, odanın dışında sırada bekleyen çocuk hastaları ve ebeveynlerini de kızdırmadan “Ziyaretin kısa olanı makbuldür” deyip müsaade istedim, ardından soluğu direkt Başhekimlik’te, Tevfik Hoca’nın yanında aldım.

***

Öncelikle şunu söylemekte yarar var.

İsmail Hoca ne kadar güler yüzlü ise Tevfik Hoca’nın da selefinden kalır yanı yok.

Sosyal medyadan takip ediyoruz, göreve başladığı günden bu yana tebrik etmek ve “hayırlı olsun” demek isteyen ziyaretçilerden dolayı makamı bir an olsun boş kalmayan Tevfik Hoca, herkesle sohbet ediyor, herkese çayını kahvesini ikram ediyor, gülümsemesini de yüzünden bir an olsun eksik etmiyor.

***

Lafa “Hastaneyi nasıl buldunuz hocam?” diye girdim, “Mükemmel” diye cevap verdi.

Ve şöyle devam etti: “Sevgili İsmail Başaran Hoca’mız çıtayı öyle yükseğe koymuş ki, işimiz gerçekten çok zor. Ama devraldığımız bayrağı en yükseğe taşımak için de varımızı yoğumuzu ortaya koyacağız.”

Tevfik Hoca deneyimli bir hekim…

Aslen, Alanya’nın komşusu, Konya’nın Sarıveliler ilçesinden olan Tevfik Hoca, tam bir Alanya sevdalısı ve mesleğine âşık bir doktor.

***

Alanya’yı ve Alanya insanını çok iyi tanıyor, seviyor.

Bunlar, Alanya gibi dev bir şehrin Devlet Hastanesi yönetiminin emanet edildiği bir isim için avantaj.

Tevfik Hoca’nın işi zor ama imkânsız da değil.

Üstlendiği yeni görevin altından kalkacak birikim ve potansiyel Tevfik Hoca’da ziyadesiyle mevcut.

Kendisine ve Alanya’ya hayırlı uğurlu olsun, Allah utandırmasın, Allah yar ve yardımcısı olsun diyorum.

***

TEŞEKKÜRLER ADEM BAŞKAN

Benim de “16 kişilik” gönüllüler grubu içerisinde olduğum Arama Kurtarma (AKUT) Alanya Ekibi’nin lideri Yaşar Yiğit Kaçmaz, son günlerin en güzel haberini dün “müjde” anonsu ile grup içi yazışma platformunda paylaştı.

***

Dedi ki: “Arkadaşlar. Size iki güzel haberim var. Birincisi, biraz önce Alanya Belediyesi’nden yer tahsisi için gerekli imzaları attık. Kısmetse önümüzdeki günlerde evrakları tamamlayıp yeri tamamen alacağız. Yerimiz, Oba'da Milli Egemenlik Stadyumu’nun arkasında, Park Alanya'nın doğusunda kalan 850 metrekarelik üçgen bir alan. Yer 10 yıllığına bize tahsis edildi. İkincisi, DAD Arama Kurtarma Derneği Başkanı Faruk Konukçu ile görüştük, derneği kapatacaklarını, bu nedenle ellerindeki tüm malzemeleri AKUT'a bağışlayacaklarını bildirdi. En azından enkaz ile ilgili malzemelerimizin bir bölümünü oradan tedarik edeceğiz.”

***

Alanya’da yaşayan bir vatandaş ve 20 yıldır gazetecilik yapan bir medya mensubu olarak, hiçbir maddi menfaat gözetmeksizin, tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak faaliyet gösteren AKUT’a yer tahsisi yapmasından dolayı, bu da yetmezmiş gibi arsa üzerine bina yapma sözü vermesinden ötürü öncelikle Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’e…

Ardından, ellerindeki tüm malzemeleri AKUT’a bağışlayacağını bildiren DAD Başkanı Faruk Konukçu’ya teşekkür ediyorum.

İşte Alanya sevdası, işte emeğe verilen değer.

Teşekkürler Adem Başkan, teşekkürler Faruk Başkan.

- Yeni Alanya Gazetesi, Alper Kutay tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/3823769/alper-kutay/yazan-bu-isi-basarir