''Avukatlar tehlike altında''

ALANYA Adliyesi önünde toplanan üyeler adına konuşan ÇHD Alanya Şubesi Başkanı Canel Durak, "Filipin’de avukatlar tehdit altında. 'Tehlikedeki Avukatlar Günü' 2010 senesinde uluslararası hukuk örgütleri tarafından İranlı avukatlar adına başlatılmış bir girişim. 24 Ocak tarihi 1977'de Madrid'te 4 sendika avukatı ve bir işçinin katledilmesinin adına seçildi. Bugün  Ankara, Atina, Barselona, Berlin, yani Avrupa’nın dört bir yanında avukatlar protesto düzenliyor. Bu yıl 'Tehlikedeki Avukatlar Günü' yoksulların haklarını savundukları ve insan hakları ihlalinde davalarında görev aldıkları için katledilen yahut ölüm tehdidi altında yaşayan Filipinli avukat meslektaşlarımıza ithaf edildi” dedi.

‘AVUKATIN YAŞAM GARANTİSİ YOK’

Durak, açıklamasına şöyle devam etti: “Bu yıl 'Tehlikedeki Avukatlar Günü' Filipin’deki avukat arkadaşlarımız için düzenlense de ülkemizde de avukat mesleği ve avukatlar her geçen gün artan bir tehlike altında. Geçtiğimiz günlerde Tunceli Baro Başkanı Uğur Yeşitepe hakkında silahlı terör örgütü üyeliği suçlamasıyla verilen 6 yıl 3 ay hapis cezası Yargıtay tarafından da onanmıştır. Bir avukatın mesleki faaliyetlerinden ötürü yargılandığı ve hapis cezası aldığı ülkede, avukatlar ve avukatlık mesleği tehlike altında olduğu gibi vatandaşların savunma ve adil yargılanma hakkı da tehlike altında. Böyle bir ülkede hukuk ve adalet mumla aranmakta, siyasi iktidarın talimatları doğrultusunda yargılama yapılmaktadır. Bunun en acı örneğini Ali İsmail Korkmaz davasında verilen kararla görmüş olduk.

‘TÜRKİYE’DE AVUKATLIK RİSKLİ’

19 yaşında bir genci sokak ortasında linç ederek öldürmek maalesef ülkemizde ödüllendiriliyor. 2001 senesinden sonra öldürüldüğü rapor edilmiş 41 avukatın 9'u yani yüzde 22'si doğrudan insan hakları davalarına ya da vakalarına aktif olarak dâhil olmuş avukatlardır. Bunun dışında 57 avukat tehdit edilmekte, tacize uğramakta, baskı altında tutulmakta, izlenmekte ve daha farklı şekilde saldırıya uğramaktadır. Bu avukatların da 43'yü yani yüzde 76 gibi büyük bir oranı insan hakları vakalarına aktif katılmakta, bu davalarda savunmanlık üstlenmektedir. Bütün bunlara ek olarak 2001'den bu yana 18 yargıç da öldürülmüştür. Kayıtlara geçen ve bilinen faillerin yüzde 65'i ordu mensubu iken yüzde 20'sinin emniyet mensubu olduğu tespit edilmiştir, ancak bu saldırıların yarıdan fazlasının faili bugün hâlâ meçhul."

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3821883/avukatlar-tehlike-altinda