''Eğitimin kalitesi artmalı''

- Erkan UYSAL

TÜM yurtta olduğu gibi Alanya'da da 2014-2015 eğitimöğretim yılı başladı. Eğitim öğretim yılının başlamasıyla Alanya'da 60 bin öğrenci ile 3 bin öğretmen dersbaşı yaptı. 2014-2015 eğitim öğretim yılı kapsamında 'İlköğretim Haftası' nedeniyle bir kutlama programı gerçekleştirildi. Hükümet Meydanı'ndaki törene Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel, Alanya Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Er, bazı idari birim amirleri, öğrenciler ve öğretmenler katıldı. Kutlama programı kapsamında önce Alanya Milli Eğitim Müdürü Er tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. İstiklal Marşı okunmasından sonra Hükümet Meydanı'ndaki tören sona erdi. Kutlama programı daha sonra Demirtaş Nihal Demirel Ortaokulu'nda devam etti. Buradaki kutlama programına Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir, Alanya eski Milli Eğitim Müdürü İbrahim Köseoğlu, eski Demirtaş Belediye Başkanı Mustafa Aras, ortaokulu yaptıran hayırsever Güleç Demirel ve ablası Nihal Demirel, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı. Ortaokuldaki kutlamada önce saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okundu. Sonra halk oyunu gösterileri sunuldu. Öğrencilerin şiirler okumasının ardından bir konuşma yapan okul müdürü Zülküf Şimşek, eğitime değer vermenin çağdaş toplum olmanın göstergelerinden biri olduğunu söyledi. Şimşek, "Ulu Önder Atatürk'ün bize yüklediği gelecek nesilleri yetiştirmek görevi bizlere çok büyük bir sorumluluk yüklüyor. Siz öğrencilerden isteğimiz çok çalışmanız ve yılgınlığa düşmemeniz" dedi.

'KİMSENİN ENDİŞESİ OLMASIN'

Alanya Milli Eğitim Müdürü Er de, "Bugün itibariyle tüm öğrenci ve öğretmenlerimizle eğitim öğretime fiilen başladık. Bu zorlu süreç öğrencilere olduğu kadar öğretmenler ve biz yöneticilere de çok büyük sorumluluklar yüklüyor. Bu sorumluluğun bilinci içerisinde cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk'ün gösterdiği yolda ilerleyerek çağdaş ülkeler arasında yerimizi alabilmemiz için araştırma, sorgulama yeteneğine sahip, bilgi üretebilen ve değerlendirebilen, bilimsel gelişmeleri takip edem öğrenciler yetiştirmek ve verdiğimiz eğitim öğretimin kalitesini arttırmak zorundayız. Alanya'da bu yıl birçok okulda ikili eğitimden tam gün eğitime geçebilmek için dönüşümler yaptık. Bireysel bazı sıkıntılar yaşansa da yapılan değişiklikler eğitim kalitesinin arttırılmasına büyük katkı sağlayacaktır. Bu konuda kimsenin bir endişesi olmasın. Hep beraber başarıya ulaşabilmek için çalışacağız" şeklinde konuştu.       

'DEVLET ÜNİVERSİTESİNİ KAZANDIRMALIYIZ'

Er'in ardından konuşan Alanya Belediye Başkanı Yücel de, "Alanya'da eğitim kurumları çok iyi bir noktaya geldi. Özel okulların sayısının artması ve çok iyi eğitim olanakları sunması şehirde eğitimin çatısını yükseltti. Bugüne kadar okul yaptıran tüm hayırseverlere teşekkür ederim. Ülkemiz, şehrimiz ve geleceğimiz için çocukları yetiştirme noktasında hepimizin sorumlulukları var. İlçemize tıp ve devlet üniversitesini kazandırmalıyız. Güzel sanatlar ve spor liselerini açarak çocukların gelişmiş ülkelerde olduğu gibi erken yaşta meslek sahibi olmalarını sağlamalıyız. Bugün uyuşturucu ve sigara kullanma 12-13 yaşına kadar düştü. Hep birlikte gerekli önlemleri almalı ve çocukları zararlı alışkanlıklardan korumalıyız" diye konuştu.

'YOLUMUZU AYDINLATMAK ZORUNDAYIZ'

Kaymakam Özdemir ise, "Bugün bütün dünya anladık ki bilgi gücün ta kendisi. Günümüzde bilgi çağı dediğimiz kavramla karşı karşıyayız. Bilgi yeni ekonominin hem ana hammaddesi hem de en paha biçilmez ürünü konumunda. Dinimizin ilk emri okumak. Okumak, okumaktan murat bulmak, idrak etmek, idrak ettiğini uygulamak, her daim önde olmaktır. Ancak bugün geldiğimiz noktada çokta böyle bir durumda olmadığımız görülüyor. Biz tarihte İstanbul'u fethederek yeni bir çağ başlattık. Avrupa'dakiler de iki yıl sonra matbaayı icat ederek yeni bir çağ başlattılar. Hepimizin evinde bilgisayar, cep telefonu, tablet var. Bunların hepsi bilgi paketleri. Bilgiye sahip olmak, bilgiyi üreterek paylaşmak, onu stratejik çizgide kodlamak, kodlanan bilginin başkasının eline geçmesini önlemek ve bunu pazarlamak bugün ekonominin şiarı. Hep birlikte bilgiyi tutmak ve yolumuzu onunla aydınlatmak zorundayız" dedi. Konuşmasının ardından Kaymakam Özdemir'e plaket verildi. Sonra Güleç ve Nihal Demirel'e, Yücel'e, Er'e, Köseoğlu'na, Aras'a, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı'nda başarılı olan öğrencilere plaketleri verildi. Plaketlerin verilmesindan sonra okulun açılışı gerçekleştirildi. Protokol üyeleri daha sonra okulu gezerek incelemelerde bulundu.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3821747/egitimin-kalitesi-artmali