Artık il olma zamanı

ALANYA’NIN gururu olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na sosyal medya Twitter aracılığı ile önemli mesajlar veren ve çağrıda bulunan Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkan Yardımcısı ve Alanya Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Mehmet Ali Dim, Çavuşoğlu’na hitaben şu mesajları paylaştı: “Bugüne kadar İL olmak için ne yaptıysak elimizde patladı. Güçlü siyasetçiler çıkaran kriterleri tutmayan ilçeler İL oldu. İL olmanın kriterlerinden en önemlisinin içimizden güçlü siyasetçi çıkarmak olduğunu hep söyledik durduk. Ve bugün Mevlüt Çavuşoğlu var. Her İL kampanyası ya içten ihanet ya dıştan saldırılarla sabote edildi. Güçlü siyasetçimiz Mevlüt Çavuşoğlu rotamızı çizerse biz yürürüz. Alanya, 4-5 ilçeli 400 bin nüfuslu küçük bir İL de olur, 10-12 ilçeli 750 bin nüfuslu Büyükşehir ili de. Tercih Mevlüt Çavuşoğlu’nundur.

‘BU İDARİ BÖLÜNÜŞ ADİL DEĞİL’

Büyükşehir Yasası’ndan kaynaklanan sıkıntı ve Akdeniz'de 1240 kilometrede Muğla, Antalya ve Mersin gibi 3 Büyükşehir ilinin sakıncalarını Mevlüt Çavuşoğlu bilir. Karadeniz'de 650 kilometrede 3’ü Büyükşehir olmak üzere Samsun, Ordu ve Trabzon gibi toplamda 6 il varken, Akdeniz'deki bu idari bölünüş adaletli değildir. Alanya, 52 ilden büyük ekonomisi, üniversiteleri, Tıp Fakültesi, hastaneleri, bölgenin en büyük adliyesi, havalimanı olan bir şehir. İL olmak için fazlamız var, eksiğimiz yok. Adı konulmamış bir Alanya İL’i fiilen var. Bunun adını koymak Mevlüt Çavuşoğlu Bakan’ımıza kalmış. Eski Turizm Bakanı Atilla Koç, Alanya ve Fethiye'nin İL olmasının turizm sektörü açısından zorunlu olduğunu hep söylerdi.

‘ALANYA İL OLMAYI HAK EDİYOR’

Eski Bakan Koç'a Berlin ITB Fuarında İL'i sorduğumda, "Yalnız kaldım, gücüm yetmedi maalesef" dedi. Bugün ise güçlü Mevlüt Çavuşoğlu var. Büyükşehir Yasası’ndan kaynaklanan sıkıntılar ortada. Yıllardır onca emekle elde ettiğimiz imajımız ve marka değerimiz erimekte. Alanya kendi göbeğini kendi keser. Mersin'den Antalya'ya kadar her alanda bölgesinin lideri. İL'i fazlasıyla hak ediyor. İL konusunda öz evladımız Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na Alanya halkı olarak hiç bir siyasi kaygı taşımadan destek vermeye hazırız. Son söz. Turizmde, sporda, eğitimde, sağlıkta, adalette, medyada 1. Lig'de bir Alanya var ve yönetim vesayeti ayıbımız.”

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3808930/artik-il-olma-zamani