Ziraat, 269 milyar lira krediyle sektörün lideri

ZİRAATBankası’nın bu yılın ilk yarısında net kârı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 39 artarak 3.4 milyar lira oldu. Bankanın toplam aktifleri 2015 sonuna göre yüzde 6 artarak yaklaşık 322 milyar liraya ulaştı. İlk yarı sonunda krediler yüzde 8 artışla 201.4 milyar liraya ulaştı. 
Bankanın 2016 yılı ikinci çeyreğine ilişkin finansal verilerini değerlendiren Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, “Bilançomuz, kredi ağırlıklı olarak istikrarlı şekilde büyüyor. Tarım başta olmak üzere reel sektöre desteğimizi her geçen gün artırıyoruz” dedi.
Reel sektör desteği
Yılın ilk yarısında yüzde 8 artışla 201 milyar lirayı aşan nakdi krediler ve yaklaşık 68 milyar lira tutarındaki gayrinakdi krediler ile toplam kredi büyüklüğünün 269 milyar liraya ulaştığını belirten Hüseyin Aydın, şunları söyledi:
“Bu rakamlarla Ziraat Bankası, nakdi, gayrinakdi ve toplam kredi bazında bankacılık sektörünün en büyük bankası konumundadır. Aktif toplamının yaklaşık yüzde 63’ünün kredilerden ve bu büyüklüğün yaklaşık yüzde 75’inin kurumsal kredilerden oluşması, reel sektörü destekleyen krediler ağırlıklı büyüme stratejilerimizin bir sonucudur. Krediler içerisinde enerji, imalat, ticaret ağırlıklı olmak üzere sektörlere ihtiyaç duydukları finansmanı sağlamayı sürdürüyoruz. Ana misyonumuz olan tarım sektörünün finansmanı öncelikli olmaya devam ediyor.”
10 milyar $ finansman
Türkiye’nin en büyük alt yapı projelerine  finansal katkıda bulunmaktan gurur duyduklarını ifade eden Aydın, taahhüt edilmiş olanlar dahil toplam proje finansmanı büyüklüğünün yaklaşık 10 milyar dolar seviyesinde bulunduğunu belirtti.
Şube sayısı 1.785’e çıktı

HÜSEYİN Aydın, olumlu finansal sonuçların oluşmasında Ziraat Bankası’nın yenilenen ve dinamizm kazandırılan iş modelinin büyük katkısı bulunduğunu belirtti. Aydın, “Yurt içinde 1.785 şube ve 6 bin 768 ATM’yi, 7 yurt içi ortaklığı, yurt dışında 18 ülkeyi kapsayan hizmet noktalarının daha fazla geliştirilmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. İş modelimizi geliştirmeyi, özkaynaklarımızı büyütmeyi sürdüreceğiz” diye konuştu.

- Yeni Alanya Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3806089/ziraat-269-milyar-lira-krediyle-sektorun-lideri