Alanya'da kumsalın yok olması şok etkisi yarattı

Yasin ARAZ

YENİ Alanya Yazarı İsmail Haboğlu'nun kaleme aldığı Keykubat Plajı'nda kumsalın hızla yok olmasının sırrını, yine Haboğlu'nun Alanya'ya getirdiği iki bilim adamı ortaya çıkardı. Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü ve Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi’nde görevli iki bilim adamı Prof. Dr. Doğan Yaşar ve Prof. Dr. Baha Büyükışık'a göre, Keykubat Plajı'nda bulunan kumlar dalganın etkisiyle Galip Dere Plajı'na taşınıyor. Bunun nedeni ise mendirekteki mühendislik hatası. Mendireklerin altında bulunması gereken su kanallarının mühendislik hatası sonucu yapılmadığı gerekçesiyle böyle bir olayın yaşandığını belirten bilim adamları, yaşanan sorunun çözümüne ilişkin olarak ise "Bu mendirekler üzerinde yapılacak tadilatın yanında, çok çok daha pahalıya mal olacak ‘püskürtme yöntemiyle’ yeniden, yeni kumsallar oluşturulabilir" dediler.
'İKİ TARAF DA BİR ARAYA GELMELİ'
En önemli geçim kaynağı turizm olan, turizmde de en önemli argümanları deniz, kum, güneş olan Alanya'da bu sorunun yaşanmasına turizmciler de sessiz kalmadı. Turizmciler bu olayın çözüme kavuşması gerektiğini belirtirken "Gerekli adımlar neyse atılmalı. Eğer plajlarda böyle bir yok oluş varsa önüne geçilmeli" dediler. Alanya Turizm Tanıma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, "Alanya Belediyesi’nin görüştüğü profesörler de mendirekler için daha önce olması gerektiğini belirtmişlerdi. Biz turizmciler olarak tabi ki Alanya’nın kayalıklarından çok kumuyla, sahilleriyle gündeme gelmesini isteriz. Çünkü baktığınız zaman turistler en çok Kleopatra Plajı’nı tercih ediyorlar. Çünkü deniz ve kumuyla örnek bir plaj. Keykubat’ın veya diğer plajlarımızın da böyle olmasını isteriz. Sonuçta her zaman, ‘deniz, kum, güneş’ turizmini dile getiriyoruz. Bunlardan biri bile eksik olsa bir şey yapamayız. Bu sebeple hem ‘Mendirek hatalı’ diyen profesörler, hem de mendireklerin doğru olduğunu belirten profesörler bir araya getirilerek bir istişare yaptırılmalı. Böylece biz de turizmciler olarak işin doğrusu neyse ona göre bir yorum yapabiliriz" ifadelerini kullandı.
'BELEDİYENİN PROJESİ DEĞİLDİ'
Mendireğin tamamlanma sürecinde Alanya Belediye Başkanlığı görevi yürüten Hasan Sipahioğlu ise, projenin ilk yapımı aşamasında yine Dokuz Eylül Üniversitesi'nden Alanya'ya getirilen bilim adamlarının mendireklerin yapıldıktan sonra kum birikmesi sorunu oluşturabileceğini belirttiklerini ifade ederek "Bu 1994 yılının projesiydi. Şimdiki adıyla Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın projesiydi. Temelini de o dönemin Başbakanı Tansu Çiler attı. Bu proje ilk hazırlandığında daha küçüktü. 1995 yılında proje büyütüldü ve bugünkü halini aldı. Küçük kalsa belki sorun bu denli yaşanmazdı. Eleştirmeye kalkarsak vefat edenlere saygısızlık olur. Ama yapımında bir hata yok. Türkiye’deki tüm mendireklerde bu oluyor. O zaman da yine Dokuz Eylül Üniversitesi'nden gelen hocalar da söyledi bunu. Sadece Keykubat değil, Yat Limanı'ndaki mendireklerden de doğan benzer bir sorun var. Ulaş'ta da bu sorun yaşanıyor. Sadece belediyenin arkasındaki mendireğin sorunu değil. Karaya sıfır yapılan bütün mendireklerin kaçınılmaz bir sorunu bu. Dünyanın pek çok yerinde mendirekler deniz içerisinde yapılmaya başlandı. Mendireklerin içinin temizlenmesi lazım. Bunu yapan sistemler var ama yine dolacak. İlk projede olmamasına rağmen, revize edilen projeye biz iki dip sirkülasyonu yaptık. Yoğunluğu azalttık. Biz sadece projeyi tamamladık. Bu belediyenin bir projesi değildi. Proje dönemin Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü'nün (DLH) idi" şeklinde konuştu. 
Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel ise, Yeni Alanya'nın konuya ilişkin soruları üzerine "Zamanı geldiğinde gerekli açıklamalar yapılır" dedi.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3803238/alanyada-kumsalin-yok-olmasi-sok-etkisi-yaratti