Dikkat! Don kapıda

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, "Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, bugün, yarın ve cuma günü Akdeniz ve Ege kıyı kesiminde hafif ve orta, diğer bölgelerde çok kuvvetli don riski bekliyor" dedi. Bayraktar, açıklamasında son günlerde ülke genelinde gerçekleşen kar yağışlarının özellikle hububat üretimine olumlu yansımakla birlikte, bu aylarda mevsim normallerinin altında gerçekleşen hava sıcaklıklarının, serada ve tarlada yetiştirilen sebzelere ve hasadı devam eden narenciye ve muz gibi ürünlere zarar verebildiğini vurguladı.

'ISINMA MALİYETLERİ ARTIYOR'

Kış mevsimi nedeniyle ülke genelinde tarımsal faaliyetin durgun olduğunu bildiren Bayraktar, şunları kaydetti:

"Tarımsal faaliyet durgun olmakla birlikte, ılıman iklim kuşağının hakim olduğu illerimizde, seracılık, tarlada kışlık sebze üretimi devam ediyor. Narenciye ve muz gibi meyvelerde ise hasat sürüyor. Hava sıcaklıklarının normalin altına düşmesi, seralarda ısınma ve nakliye maliyetlerinin artmasına, verim düşüklüğüne, işçilik faaliyetlerinin zorlaşmasına, tarlada yetiştirilen kışlık sebzeler ile hasadı devam eden narenciye ve muz gibi ürünlerde ise don olaylarına neden olabiliyor.

'ÜRÜNLER OLUMSUZ ETKİLENECEK'

Ege ve Akdeniz bölgelerinde meydana gelen düşük hava sıcaklıkları dalda ürün bulunması nedeniyle özellikle narenciye ve muz için risk  oluşturuyor. Henüz narenciyede meydana gelen bir don olayı olmamakla birlikte, hava sıcaklıklarının daha da düşmesinin beklendiği önümüzdeki günlerde ürünler olumsuz etkilenebilecek."

'ÜRETİCİLER SİGORTA YAPTIRSIN'

Ürününü depolama imkanı bulunan üreticilerin, hasat olgunluğuna gelen ürünlerini toplayıp depolamalarının olası maddi kaybı önleyeceğine dikkati çeken Bayraktar, "Ayrıca, meyve ağaçlarında don riski devlet destekli tarım sigortaları kapsamında bulunuyor. Üreticiler, don riskine karşı mutlaka sigorta yaptırmalı. Meyve ağaçlarını don riskine karşı sigorta yaptıran üreticiler, tazminatlarını alarak maddi kaybın önüne geçebilir" dedi.

'TARIM ÜRÜNÜ HER ZAMAN RİSK ALTINDA'

Tarım ürünlerinin tohumun tarlaya atılışından ürünün hasat edilerek ambara konmasına kadar her zaman risk altında olduğunu vurgulayan Bayraktar, şunları söyledi:

"Bu nedenle üreticilerin, aşırı yağış, don, dolu gibi tarımsal üretime zarar verecek konularda, Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaları takip etmeleri ve gerekli önlemleri erken almaları yararlarına olacaktır. Ekonomik gücü yeterli olmayan çiftçiler, don zararından korunmak için saman yakma, ürünlerin üzerini örtme gibi yöntemlere başvuruyor. Rüzgar pervaneleriyle havanın karıştırılması, su uygulaması gibi modern tarım tekniği metotları, açık alanda yetiştirilen ürünler için don riskinden korunmada etkili olan yöntemlerdir. Modern tarım tekniklerinin üreticiler tarafından uygulanması ve kullanımının artması için gerekli tedbirler alınmalı. Üreticiler bu konularda bilgilendirilmeli. Ayrıca teknik olarak desteklenmeli."

'BÜYÜK SIKINTI YAŞANDI'

Bayraktar, 2013-2014 sezonunda çiftçinin başta kuraklık ve don olmak üzere hemen bütün doğal afetlerle karşı karşıya kaldığını, büyük sıkıntı yaşadığını, bitkisel üretimin yüzde 6,6 gerilediğini açıklayarak, "Bu yıl yağışlı başladı ama tarım üstü açık bir fabrika. Ne zaman ne olacağı hiç belli olmuyor. Umarız, 2014-2015 üretim sezonu büyük bir doğal afet yaşanmadan geçer de çiftçimiz rahat bir nefes alır" dedi.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3787373/dikkat-don-kapida