“ALİDAŞ 2 yıldır zararda“

ALANYA

Ticaret ve Sanayi Odası (ALTSO) Başkan Yardımcısı Serdar Uygun'un "ALİDAŞ (Alanya Liman İşletmeleri Anonim Şirketi) son 2 yıldır zarar ediyor. ALİDAŞ'ta yüzde 10'dan fazla hissesi bulunan 10 bin üyeli ALTSO adına hesapları incelemek istedik ancak vermediler" şeklindeki açıklamasına Güverte Restoran'da düzenlediği basın açıklaması ile yanıt veren ALİDAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Taç, "ALİDAŞ, 13 yıllık tarihinde sadece son 2 yıldır zarar ediyor. Bu zararlar da geçmişten gelen yatırım giderlerinden kaynaklanıyor" şeklinde konuştu. ALİDAŞ'ın Alanya'nın şirketi olduğunu ve deniz yoluyla şu ana kadar Alanya'ya 1 milyon turist getirdiğini söyleyen Taç "ALİDAŞ, benim başkanı olduğum dönemde ALTSO öncülüğünde kuruldu. Biz Kerim Aydoğan'ın ALTSO Başkanlığı sırasındaki talebi nedeniyle ALİDAŞ hesaplarını 2011 yılında bağımsız denetim şirketinin incelemesine açtık. Şu andaki ALTSO yönetiminin de incelemesine açtık ancak kendileri gelmediler fakat diledikleri anda tüm hesapları, istedikleri zaman diliminde inceleyebilirler" diye konuştu. Taç, kendilerine noter kanalıyla ALTSO'dan ulaşan taleplere yine noter kanalıyla verdikleri yanıtların belgelerini de basınla paylaştı.

'BİR CÜMLE İLE HEBA EDİLEMEZ'

ALİDAŞ’ın kuruluş amacından bahseden Taç "Amacımız Alanya’ya hava ve kara yoluyla gelen turistin dışında Alanya Limanı’na da kruvaziyer gemileriyle turist getirmekti. ALİDAŞ kurulduğu günden bugüne deniz yoluyla Alanya’ya 1 milyon turist getirdi. Şimdi bütün bu çalışmalar, emekler 'Defter istedik, alamadık' cümlesiyle heba edilemez. Bu ALİDAŞ'a haksızlık ve insafsızlıktır. Burada başka hesaplar var ise, o hesapları kişilerle görebilirsiniz ama ALİDAŞ'ı alet etmeyin" şeklinde konuştu.

'GELİP İNCELESİNLER, MAHSURU YOK'

"ALTSO, avukat aracılığıyla ALİDAŞ'ın ticari defterlerinin incelenmesini talep etmiş" diyen Taç, "Buna karşılık, istedikleri evrakları, görmek istedikleri belgeleri yasal sınırlar içerisinde kalmak şartıyla 1 ay değil 10 ayda da inceleyebilirler. Bizim için hiç bir mahsuru yok. Bu incelemenin neticesini de bize rapor olarak bildirirseler, biz de neyin ne olduğunu görürüz" dedi.

'ALİDAŞ HEP KAR ETTİ'

ALİDAŞ'ın zararından ve sebeplerinden bahseden Taç "Bilanço üzerinde zarar gözüküyor ancak bu sadece son 2 yıl için geçerli. Bunun haricinde ALİDAŞ hep kâr etti. Ticari hayatta bu tür inişler, çıkışlar vardır. Zararlar da Alanya Limanı'na geçmişte yaptığımız yatırım giderlerinden kaynaklanıyor" dedi.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3786785/alidas-2-yildir-zararda