Devlet ne ektirirse çiftçi onu biçecek

İLK kez 2009 yılında açıklanan ancak uygulamaya geçirilmeyen Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli, raftan indirildi. Havza bazlı destek modelinde, nerelerde hangi ürünlerin yetiştirileceği ve hangi oranda destekleneceği, tohumlar tarlaya atılmadan açıklanacak. Çiftçi buna göre üretim kararı verecek. İhtiyaç olan ürünler ekilecek ve üretici pazar sorunu yaşamayacak. Hayvancılıkta da aynı model uygulanacak. Bazı bölgeler besi, bazı bölgeler süt üretim merkezi olacak.
941 havza var
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarımsal desteklerde “havza bazlı destek modeli” çalışmalarını tamamlayarak kamuoyuna açıklama noktasına geldiklerini bildirdi. Çelik, “Yeni destek modelimiz, 941 bitkisel üretimde havza modelidir. Tüm ayrıntılar hesaplanarak, neyin, nerede ekileceği belirlenmiştir ve üreticimiz bu çerçevede desteğini alacaktır” dedi.
Türkiye’de 941 havza bulunduğunu belirten Çelik, bu çerçevede çiftçinin ekimini, bakanlığın destekleri ölçüsünde yapacağını söyledi. Çalışma kapsamında, ülkenin ihracat, ithalat kalemlerini, ihtiyaçlarını ve arazi özelliklerini belirlediklerini kaydeden Çelik, nerede, ne kadar ürün ekileceğini tespit ettiklerini vurguladı. Böylece ihtiyaç olan ürünün ekileceğini ve üreticinin pazar sorunu yaşamayacağını dile getiren Çelik, “Tüm ayrıntılar hesaplanarak, neyin, nerede ekileceği belirlenmiştir ve üreticimiz bu çerçevede desteğini alacaktır” dedi.
Pamuk ithalatında payımız sıfırdan % 8’e çıktı
Stratejik bir ürün olan pamukta Türkiye ihracatçı konumdan ithalatçı ülke durumuna geldi Ziraat Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Semih Karademir’in verdiği bilgiye göre, Türkiye pamuk üretiminde 8’inci, tüketimde 4’üncü sırada. Türkiye’nin dünya pamuk ihracatındaki payı 1976 yılında yüzde 9.4 iken günümüzde yüzde 1’in dahi altına düştü. Buna paralel olarak Türkiye’nin dünya pamuk ithalatındaki payı 1970’li yıllarda ve 1980’li yılların başlarında neredeyse yüzde 0 düzeylerinde iken bugün yüzde 8 düzeylerine çıktı.
Su yoksa mısır da yok
PAMUK örneğini veren Bakan Çelik, 4 milyon ton pamuk ihtiyacına karşılık, 2 milyon ton pamuk üretildiğine değinerek, şöyle devam etti: “2 milyon ton pamuk ithal ediyorsunuz. Oysa bizim Ege’de çok ciddi pamuğa elverişli arazilerimiz var. Manisa, Aydın ve İzmir’deki bu arazilerde şimdi başka ürünler ekilmeye başlanmış. Bu alanlarda tekrar pamuğa dönüşü sağlayacak teşviki, havza bazlı belirlemede koyduk. Diyeceğiz ki ‘Ege’de pamuğu ekerseniz, şu kadar destek vereceğiz.’ Böylece 2 milyon ton pamuk ihtiyacımızı, ithal etmeden kendimizin üretmesi için alan açıyoruz.”
Buğday üretimine yurt genelinde hiçbir sınırlama getirmediklerine dikkati çeken Çelik, “22 milyon ton buğday elde etmeliyiz. Bunun elde edilmesi için de Türkiye’de buğday ekmek isteyen herkesin, her yerde buğday ekebileceği düzenlemeyi getiriyoruz” diye konuştu. Bakan Çelik, daha önce konunun önemini vurgularken, “Suyun olmadığı yerde mısıra destek olmayacak. Su varsa destek olacak” dedi.
Besi ve süt şehirleri geliyor
BAKAN Çelik, hayvancılıkta da aynı modelin uygulanacağına değinerek, Doğu Anadolu ve yaklaşık 20 ilin yetiştirici, bazı bölgelerin besi, bazı bölgelerin ise süt üretim bölgesi olacağını bildirdi. Böylece herkesin nerede, ne desteği alacağını bileceğine işaret eden Çelik, bu durumun da verimi artıracağını kaydetti.
Öte yandan, Tarım Havzaları Üretim ve Destekleme Modeli, 2009 yılında ilk gündeme getirildi. O dönemde havza modeli oluşturulurken, 30 yıllık iklim kayıtları; toprak, eğim, yön ve yükseklik verilerinden oluşan topografya kayıtları; nüfus ve hayvancılık bilgileri; 160 ülkeyle gerçekleştirilen dış ticaret verileri dahil 527 milyon 782 bin 613 veri değerlendirildi.

- Yeni Alanya Gazetesi, Ekonomi bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3786314/devlet-ne-ektirirse-ciftci-onu-bicecek