Sizce sosyal medya bizi değiştiriyor mu?

Mehtap Topallı
Mehtap Topallı

Sosyal medya hayatımıza girdi gireli hepimizde farklı insan karakterleri oluşmaya başladığına inanıyorum ben.
Öğrendiğim kadarıyla 2012 yılından itibaren nüfusun 2 milyarı internete erişirken, Türkiye de mobil internet kullanılmaya başlanıldığından beri abone sayısı 18 milyonu geçmekteymiş. Şimdi bakacak olursak; bugün, her iki evden birinde internet yer almaktadır.
Twitter, Facebook gibi sosyal ağların yaygınlaşmasıyla birlikte sosyal medya her gün, hayatımızın bir anına yerleşerek bizi çepeçevre sarmakta dahası etkisi altına almaktadır. Sosyal medya bugün, en gencinden en yaşlısına kadar herkesin kullandığı toplumsal bir fenomen haline gelmiştir.
Ayrıca sosyal ağlar yoluyla çeşitli paylaşımlarda bulunan kişilerin gerçekte ne kadar sosyalleştiği ciddi anlamda tartışılır. Basit bir sosyal ağ olarak konuşulsaydı tüm bunlar, şimdiye engel olunurdu diye düşünmeden de geçemiyorum.
Öyle ki haftalardır ulaşamadığımız bir yakınımıza ev ve cep telefonları yerine Facebook üzerinden ulaşıyor, dışarı çıkıp herhangi bir mekânında “Şu an, şurada, şu kişi ile” şeklinde gönderilerle bilgisayar başında değilken bile mobil olarak sosyal medyanın içerisinde yer alabiliyor olduk.
Masum yönlerimizi, bu sosyal ağlar sayesinde saklıyor olduk. Hoşa gitmeyen en ufak bir durumda, sosyal medyayı çocuk oyuncağına çevirdik ve tabir-i caizse daha evvel can ciğer kuzu sarması olduğumuz kişileri “arkadaş” listesinden silen insanlar olduk.
Şimdi soruyorum: "Acaba bu durum bizi ne kadar etkiliyor? diye.
Tabii ki bu sosyal ağlar bizi bir yerlere getirmiş durumda, bu bariz görünen bir gerçek. Yeni nesil bunlarla büyüdü. Arkadaşlarımızı bu sosyal ağlarla seçtik. Sosyal medyanın gerçek hayatta ne kadar sosyalleşeceğini düşünemedik. Belki de düşünmeyi denemedik. Oysaki…


- Yeni Alanya Gazetesi, Mehtap Topallı tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/3775761/mehtap-topalli/sizce-sosyal-medya-bizi-degistiriyor-mu