Cezaevine erkek olarak girdi, kadın olarak çıktı

ÇEŞİTLİ suçlardan cezaevinde yatan transseksüel Yunus A. Önce mahkeme kararıyla adını değiştirdikten sonra cinsiyet değişikliği için de dava açtı. Mahkeme, 27 yaşındaki Yunus A.'nın talebini kabul ederek cinsiyet değişikliğine karar verdi. Yunus A., ameliyat için İnfaz hakimliğine başvurdu. Hakim Yunus A'nın ameliyat olmasına karar verdi.

ÖNCE İSİM SONRA CİNSİYET

Maltepe 2 No'lu L Tipi cezaevinde uyuşturucu kullanma, yaralama, tehdit, yağma ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçlarından hükümlü olarak yatan 27 yaşındaki transseksüel Yunus. A. adını mahkeme kararıyla Aslı A. olarak değiştirdi. Daha sonra cinsiyet değişikliği için dava açtı. Anadolu 22. Asliye Hukuk Mahkemesi, geçtiğimiz yıl cinsiyet değişikliğine izin verilmesine karar verdi. Marmara Üniversitesi eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen Aslı A.'ya, 'cinsel kimlik bozukluğu' tanısı konuldu.

RAPORDA DİKKAT ÇEKEN İFADE

Hastane heyet raporunda Aslı A.'nın psikolojik cinsel kimliğine uygun şekilde biyolojik cinsiyetinin kadın olarak değiştirilmesinin ruh sağlığı açısından gerekli olduğunu belirtti. Hastane raporunda "Kişinin cezaevi koşullarının da cinsel kimliğine uygun hale getirilmesi, öz bakımı için gerekli malzemelerin temini konusunda gerekli kolaylıkların sağlanması ruh sağlığı açısından önemlidir ve gereklidir. Kişinin cinsiyetinin kadın olarak değiştirilmesi ve gereken operasyonlar için ruh sağlığı açısından bir engel bulunmadığı kanaatine varılmıştır" denildi.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3771563/cezaevine-erkek-olarak-girdi-kadin-olarak-cikti