En son ne zaman birinin gülümsemesine vesile oldunuz?

Zehra Işık
Zehra Işık

Ne çok şey söylenmiştir iyiliğe dair ve ne çok şey yapmıştır insanlar, karşısındakileri mutlu edebilmek, onlara yardımcı olabilmek için. İyilik yaptıkça insan içindeki kötülüğü adım adım siler ve iyilikle kötülük arasındaki o ince çizginin olması gereken kısmına geçer. Peki, hiç düşündünüz mü bir insana en son ne zaman bir iyilik yaptığınızı?
En son ne zaman birinin gülmesine vesile oldunuz? Öyle ya da böyle hayat denen bu çarkta biz acımasızca onun esiri oluyoruz ve kendimizi kaybediyoruz. İşin içine ne kadar maddiyat giriyorsa biz o kadar canavarlaşıveriyoruz.
Zamanın getirdiği bir yanlış mıdır nedir bilmiyorum ama sanki iyi insanlar artık azalıyor.
Çağımızın en büyük hastalığı bu olmalı.
Kendimizi bir telaşa kaptırmışız ve bir yoğunluk ki almış başını gidiyor. Bu telaş kalbimizi karartıyor, oradaki iyi yanımızı köreltiyor. Ama bu iyi insanların olmadığı anlamına gelmesin. Onlar hep bir yerlerde var ve iyiliğe ihtiyacı olan insanlar için yaşıyorlar
İyilik, bulaşıcıdır ve iyilik, karşılık gözetmeksizin yapılan yardımdır. İyilik yapmak insanı acı çekmekten kurtarır ve insanın kalbine huzur verir. Ayrıca hayata pozitif bakmanın başka bir yoludur. Başkalarına iyilik yaparken aslında biz kendimize de iyilik yaparız. “İyilik eden iyilik bulur” sözü boşuna söylenmemiştir.
İyilik ilkbaharın o tertemiz havası gibi insana huzur verir. İnsanın ruhunu besler. İşte, hayat böyle akıp gidecek ve biz bir yerlerde koşturmaya devam edeceğiz, her zaman.
Kâh kalbimizin ne istediğini sorgulayarak kâh bütün zorluklarla mücadele ederek; ama hep gülümseyeceğiz biz.
Hayata inat, her zaman küçük bir tebessümün bize aşılması güç olan yerleri aşacak gücü vereceğini unutmayalım.
Atalarımız ne güzel söylemiş “İyilik yap denize at. Balık bilmezse Halik bilir.” diye. Biz iyilik yapalım da varsın birileri bunu bilmesin, varsın sonunda üzülecek olan biz olalım. Ziyan yok! Elbet bir gün kıymetini bilen çıkacaktır. Gülümsemeyi ihmal etmediğiniz güzel bir gün olsun, bugün.

- Yeni Alanya Gazetesi, Zehra Işık tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/3766472/zehra-isik/en-son-ne-zaman-birinin-gulumsemesine-vesile-oldunuz