Bayramdan önce ateşkes umudu

G20 Zirvesi için Çin’in Hangzhou kentinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün basın mensuplarıyla bir araya geldi. Erdoğan, Suriye konusunda önemli mesajlar verdi. Zirvede, güvenli bir bölge oluşturulmasını bütün liderlere söylediklerini açıklayan Erdoğan şöyle konuştu:
Mülteci sorununa çözüm
“Tüm liderlere Suriye’de bir güvenli bölge oluşturulmasını, 95 km uzunluğunda 40 km güneyden kuzeye bir bölge oluşturmak üzere burada mülteci sorununu çözebiliriz diye ısrarla söyledik. Şimdi bu zirvede de tüm dostlarımıza bu konuyu açtık. Hatta sadece o güvenli bölgede değil, değişik yerlerde bulunan Suriyeli mültecilerin iskanıyla alakalı çalışmaları yapmakta olan hükümetimiz çalışmalarına devam ediyor. Prensipte kimsenin karşı çıkmadığı bu teklifin hayata geçirilmesi konusunda. Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin iskanıyla alakalı çalışmalar yapmak üzere hükümetimiz faaliyetine devam ediyor.”
‘Utanç verici’
“Suriye krizi yeni ülkelerin sahaya inmesiyle daha da içinden çıkılmaz bir hal aldı. Batı ülkelerinin sığınmacı konusunda takındığı güvenlikçi ve ırkçı tavır da utanç vericidir. Şu anda Suriye’de öldürülenlerin sayısı 600 bini geçmiştir. Hâlâ katil Esed’in görevde kalmasını istemek utanç vericidir.”
Cerablus kararlılıktan
“Terör örgütleri konusunda ayrım yapmak suretiyle bir fatura çıkarmak isteniyorsa bumerang gibi dönüp o ülkeyi de vurur. Türkiye’nin başına gelen yarın başka bir ülkenin başına gelebilir. Biz ne pahasına olursa olsun terörizmle mücadeleyi sürdürmekte kararlıyız. Cerablus operasyonu bu kararlılığın ifadesidir.”
Rusya ile işbirliği
“Suriye konusunda ise koalisyon güçleri ile işbirliği içindeyiz. Rusya ile özellikle Halep bölgesinde bir işbirliğini gerçekleştiriyoruz. Çünkü bir an önce bölgede bir ateşkesin ilan edilmesi için bir çalışmanın içerisindeyiz. Bu konuda gerek Amerika, gerek Rusya, gerekse Türkiye Dışişleri Bakanlarımız süreci çalışıyorlar. Temenni ederim ki Kurban Bayramı öncesi bu ateşkesi sağlamak suretiyle Halep halkı bütün bu bombalardan kurtulsun ve çocuklarıyla birlikte orada aylardır gıda ilaç giyim vs gibi bunlardan yoksun olarak bir yaşam mücadelesi verenlere Kızılayımız olarak yardımları ulaştıralım istiyoruz.”
‘15 Temmuz terörizmin bir biçimi’
“Türkiye’nin 15 Temmuz’da yaşadığı darbe girişimi terörizmin ilk defa görülen bir biçimidir. 15 Temmuz’da askeri üniformaya bürünmüş teröristlerin milletimizin vergileriyle alınmış F-16’larla tank toplarla kendi halkını öldürmeye teşebbüs etmiştir. Havaalanında indiğimde on binlerce insan beni bekliyordu. Onlar F-16’lardan, tanklardan korkmuyordu, tankların altına kendini atan genç hanımlar vardı.”
Putin: Operasyon beklenmedik değil
Çin’in Hangzhou kentinde düzenlenen G20 zirvesinin ardından bir basın toplantısı düzenleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’nin Fırat Kalkanı operasyonuna değindi. Sputnik’in haberine göre Putin şunları söyledi: Beklenmedik şeylerle daha az karşılaşmamız için bir dışişleri bakanlığımız ve istihbarat servislerimiz bulunuyor. (Operasyonu öğrendiğimizde) neler olup bittiğini, işlerin nereye doğru gittiğini anlaşmıştık. Hareketler ve amaçlar görülüyordu. Suriye’deki olaylar nedeniyle Türkiye’de yaşanan sorunları da görüyorduk. Bunları anlamak için büyük bir analist olmaya da gerek yok. Bunların hepsini bir hayli iyi görüyoruz ve burada bizim için büyük ölçüde beklenmedik bir şey yok. Fakat bir kez daha tekrarlıyorum: Uluslararası hukuk kurallarına ve prensiplerine aykırı olan hiçbir eylemi memnuniyetle karşılayamayız.”

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3763847/bayramdan-once-ateskes-umudu