Bakan açıkladı! Tüm zamanların rekoru kırıldı

ENERJİ ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca "Arama-Üretim Sektörü İstişare  Toplantısı"nın 11'incisi Batman’da gerçekleştirildi.
 
Bakan Dönmez'in başkanlığında Türkiye Petrolleri Kristal Park  Tesisleri'nde yapılan toplantıya, petrol ve doğal gaz sektörünün temsilcileri  katıldı.
Toplantıda konuşan Dönmez, Batman'ın petrol üretim tarihinde önemli  bir yer sahip olduğunu belirterek, Türkiye'nin ilk petrol kuyusu Raman-8'in 71  yıldır bu toprakların bereketini enerjiye dönüştürmeye devam ettiğini anlattı.
 
Dönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Türkiye'nin ilk petrol rafinerisi de yine burada, Batman'da kuruldu.  Türkiye'nin en yüksek graviteli petrolünü de Anadolu'nun bu mümbit coğrafyasından  çıkarıyoruz. Batman bu yönüyle petrol tarihimizin hafızasıdır. Petrol bu şehrin  kaderini öylesine değiştirdi ki; 1950'lere kadar küçük bir yerleşim yeri olan  Batman, bugün 600 bin nüfusuyla bölgenin yıldızı, her gün daha da parlayan bir  şehre dönüştü. Batman'daki kuyulardan fışkıran zenginlik, Türkiye'nin de kaderini  değiştirdi. Türkiye Petrolleri'nin burada büyümesi beraberinde BOTAŞ, TÜPRAŞ,  PETKİM, Petrol Ofisi gibi Türkiye'nin en büyük şirketlerinin de kuruluşuna vesile  oldu."
 
17 yılda 1,5 milyar dolarlık yatırım
 
Güvenlik güçlerince bölgede yürütülen başarılı operasyonlarla tesis  edilen huzur sayesinde yakalanan istikrarın bölge ekonomisine katkı sunduğuna  işaret eden Dönmez, bölgede huzur ve istikrar ortamının gelişmesinin insanların  refahına, zenginleşmesine de katkı sağladığını aktardı.
 
Dönmez, Batman'a son 17 yılda petrol ve doğal gaz arama ve üretim  faaliyetleri için yaklaşık 1,5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirildiğini ifade  ederek, bugün ham petrol üretiminin yüzde 37'sinin Batman'dan karşılandığını,  daha da geriye gidilecek olursa 1934'ten bu yana açılan kuyuların yüzde 25'ini,  yapılan metrajın ise yüzde 23'ünü Batman'da gerçekleştirdiklerini bildirdi.
 
"Her daim sahada olacağız"
 
Türkiye'nin hidrokarbon kaynakları açısından önemli olduğuna işaret  eden Dönmez, şu bilgileri verdi:
 
"Hidrokarbon kaynakları açısından zengin bir ülke değiliz. Ancak  'coğrafya kaderdir' deyip, elimiz kolumuz bağlı oturamayız. Dünyanın en büyük  petrol şirketleri kaynak zengini olmayan ülkelerden çıkıyor. Demek ki; önemli  olan husus, doğru planlama ve strateji. Petrol ve doğal gaz bugün enerji  ithalatımızın büyük bir kısmını oluşturuyor. Dünyadaki siyasi gelişmeler bu  emtianın fiyatlamasında büyük bir rol oynuyor. Dış kaynaklı çalkantılardan  etkilenmemek için yerli üretimin azami oranda artmasına büyük önem veriyoruz.  Kimi zaman medyada 'Yine petrol buldular' tarzı, gösterilen emeği küçük düşüren  haberlere üzülerek rastlıyoruz. Petrol ve doğal gazla ilgili medyada speküle  edilen rakamlar bizim tarafımızdan teyit edilmedikçe itibar etmeyin. Buralardan  gelecek müjdeli haberlerin milletimizin nazarında ne kadar kıymetli olduğunu  biliyorum. İnşallah çalışmalarımızdan güzel neticeler alırsak bunları  milletimizle paylaşmak bizler için büyük bir gurur ve mutluluk vesilesi olacak."
 
Türkiye'de hidrokarbon kaynaklarının sınırlı olduğunu aktaran Dönmez,  "Fakat bu yerimizde sayacağımız, eldekileri çıkarmayacağımız anlamına gelmiyor.  Bulduğumuz miktarın az ya da çok olmasından öte, önemli olan bu rezervlerin  üretilebilir hale gelmesi ve ülke ekonomisine kazandırılmasıdır. Bu konuda  teknolojinin bütün imkanlarını, yerli ekipman ve yerli insan kaynağımızla  birleştirerek sonuna kadar gideceğiz. Bu konuda asla havlu atmayacağız, pes  etmeyeceğiz, durmayacağız, yılmayacağız, yerin altında ne varsa milletimizin  emrine ve hizmetine sunmak için her daim sahada olacağız." diye konuştu.
 
"Yaklaşık 80 milyar dolar milletimizin cebinde kaldı"
 
Dönmez,  özel sektör ve kamu eliyle açılmasını planladıkları 174  kuyunun bu ay başı itibarıyla 143'ünü tamamladıklarını vurgulayarak, şunları  söyledi:
 
"Petrol üretimimizin ilk gerçekleştiği günden bu yana toplam 75 milyar  dolar değerinde ham petrol ürettik. Doğal gazda ise bu rakam 3,8 milyar dolara  ulaştı. Bu şu anlama geliyor. Yaklaşık 80 milyar dolar milletimizin cebinde  kaldı. Burada tabi son zamanlarda meydana gelen teknolojik gelişmeleri de göz  önüne almak gerekiyor. Daha önce üretimi mümkün olmayan sahalarda üretim  yapılabilmesi, yeni teknolojilerle üretim kayıplarının önlenmesi ya da mevcut  rezervin daha önce üretilemeyen kısımlarına da inilmesi bu artışta önemli pay  sahibi."
 
Burada da yüzde 81'lik bir gerçekleşme oranı yakaladıklarını, sene  sonuna doğru bu oranın bir miktar daha yükseleceğini anlatan Dönmez, "Türkiye  Petrolleri bu sene yurt içi üretimde hedeflediğimiz 50 bin varil bandını  yakaladı. Aralık ayında da yurt içi, yurt dışı toplamda 150 bin varil üretimle  tüm zamanların rekoruna ulaştı. Kaya gazında da bu yıl ilk defa çatlatma  yöntemiyle ticari petrol üretimi gerçekleştirdik. Sembolik bir üretim rakamı da  olsa önemli olan bu yöntemin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de başarıyla  uygulanması, bu bilgi ve tecrübenin bizim üretim portföyümüzde de yer alması."  diye konuştu.
 
Bilgi ve tecrübe anlamında en güçlü oldukları alanların başında petrol  ve doğal gaz arama ve üretiminin geldiğine işaret eden Dönmez, önümüzdeki  yıllarda da bu başarıları hem yurt içinde hem de yurt dışında daha ileri  noktalara taşıyacaklarına inandığını aktardı.
 
Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3747189/bakan-acikladi-tum-zamanlarin-rekoru-kirildi