Kefir

Merve Ünlü
Merve Ünlü

PROBİYOTİK

kaynağı kefirden bahsedelim. Pek çoğumuzun bildiği kefir, yoğurt kıvamında ve hafif ekşimsidir. Kefir bol miktarda B12 vitamini, kalsiyum, magnezyum, biotin, folik asit, probiyotik içerir. Kefir aynı yoğurt gibi sütün mayalanmasından elde edilir. İçeriğinde yoğurttan daha fazla yararlı bakteri barındırmaktadır. Gelelim faydalarına; Vücuda en büyük faydası mide bağırsak hastalıklarına iyi gelmesidir. Kefir mide bağırsak dostu olarak bilinir. İçeriğinde bulunan yararlı bakteriler mide ve bağırsaklarda oluşacak hastalıkları önlemeye yardımcı olur. Kabızlık ve ishal gibi bağırsak sorunlarının çözümünde oldukça etkilidir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Antibakteriyel özelliği sayesinde bağırsak kanseri oluşumunu engeller.
Bağırsaklar düzenli çalışmadığında metabolizma yavaşlar ve kilo alımı başlar. Kefir bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olduğu için zayıflama diyeti uygulayan bireylerde kefir tüketimi mutlaka tercih edilmelidir.
Kefirin evde yapımı da oldukça kolaydır. Gelelim tarifine; dışardan satın aldığımız sütün veya suyun içinde bulunan kefir mayasını tel süzgeçten süzün. Kefir tanelerini su ile yıkamadan tahta kaşık kullanarak süte ekleyin. Kapağını kapatın, bir havlu ile sarıp karanlık bir oda dolabına koyun. 12-24 saat sonra kefiriniz hazır.
Günde 1 su bardağı kefir tüketimi yeterlidir. Gereğinden fazla tüketilen kefir kilo alımına sebep olmaktadır.

- Yeni Alanya Gazetesi, Merve Ünlü tarafından kaleme alındı
https://www.yenialanya.com/makale/3732887/merve-unlu/kefir