'Alanya'ya 10 bin İngiliz askeri çıkacaktı'

ANKARA

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek,ikinci darbe girişimi iddialarına açıklık getirdi.Gökçek, "Artık Türkiye'de darbe olmaz" dedi.Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek,ikinci darbe girişimi iddialarına ilişkin, "ArtıkTürkiye'de darbe olmaz, yapamazlar. Niye yapamazlar?Yapmaya kalksalar, her şeyden önce bulunduklarıkıtadaki askerler, astsubaylar ve vatanına, milletinebağlı subaylar bu sefer tabancayı çeker, tıpkı ÖmerHalisdemir'in yaptığı gibi onların alnına sıkar" dedi.Gökçek, güreşte olimpiyat şampiyonluğunu kazanan TahaAkgül ve olimpiyat ikincisi Rıza Kayaalp'i kabulündegazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.Bir gazetecinin, "ikinci darbe girişimi olabileceği"yönündeki tartışmalara ilişkin sorusu üzerine Gökçek,"Türkiye'de darbe olma ihtimalini binde 1 görüyorum. Obiri de niye veriyorum biliyor musunuz, olmazsa olmazdiye. Artık Türkiye'de darbe olmaz, yapamazlar. Niyeyapamazlar? Yapmaya kalksalar, her şeyden öncebulundukları kıtadaki askerler, astsubaylar vevatanına, milletine bağlı subaylar bu sefer tabancayıçeker, tıpkı Ömer Halisdemir'in yaptığı gibi onlarınalnına sıkar" diye konuştu.Uluslararası güçlerin, Türkiye'de askeri sokağadökmenin mümkün olmadığını bildikleri için başkataktikler denemeye kalktıklarını belirten Gökçek,"Alevi-Sünni ayrıştırmasını yapmak, tahrik etmek içinçok ciddi olarak organizasyonlar yapacaklar. ÖzellikleIŞİD ve PKK'yı bize karşı kullanacaklar. YenidenErmenistan hayalini canlandırmaya çalışıyorlar. Buarada yeni bir şey ortaya çıktı, Yunanistan'ı tahriketmeye başladılar. Yani böyle uluslararasıorganizasyonlar var" ifadelerini kullandı.

"İNGİLTERE 10 BİN ASKERİNİ

KIBRIS

'A DOLDURMUŞTU"

Melih Gökçek, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15Temmuz'daki darbe girişimi sırasında İngiltere'nin deTürkiye'nin güneyini işgal etmeyi planladığını, buolayın Türk basınında yeterince gündeme gelmediğinisavundu. Gökçek şunları söyledi:"Alanya'da biliyorsunuz 50 bin civarında İngilizyaşıyor. Onları koruma bahanesiyle İngiltere,özellikle darbe hareketi sırasında 10 bin askeriniAlanya'ya çıkmak üzere Kıbrıs'a doldurmuştu. Oradangelip güneyi işgal edecekti. Bu tip plan ve projelerlehayallerini devam ettirmeye çalışıyorlar."Uluslararası güçlerin, Türkiye'ye ekonomik olarak dadarbe vurmaya çalışacağını vurgulayan Gökçek, ülkeninbirlik ve beraberliğine zarar verilmesine müsaadeetmeyeceklerini belirtti.
Gökçek, vatandaşların endişelenmemesi gerektiğineişaret ederek, şunları kaydetti:"Ben darbe olacağına inanmıyorum. Televizyonlarda kaçdefa ne dedim? Nasıl olur darbe, televizyonlarkapanır, telefonlarla konuşamazsınız, elektriklerkesilir. Bunlardan biri olunca, hiç yolu yok derhalsokağa dökülün. Sokağa döküldüğü zaman da halk geçenseferki gibi dökülmez, herkesin kendine göre birhazırlığı, gardı var. Dolayısıyla hiçbir şeklide budarbede muvaffak olmaları söz konusu olamaz."

YENİ ALANYA'NIN NOTU

Gökçek, açıklamasında "Alanya'da biliyorsunuz, 50 bin civarında İngiliz yaşıyor" diyor ancak Alanya Kaymakamlığı tarafından üç ay önce yapılan son açıklamada "Alanya'ya yerleşen ve mülk edinen 80 farklı milletten yabancı sayısı 36 bin 817'ye yükseldi" dendi. Bu yıl Alanya'dan mülk edinen İngiliz sayısı ise sadece 28. Yani Gökçek "Alanya'da 50 bin civarında İngiliz yaşıyor" derken yanılıyor.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3726874/alanyaya-10-bin-ingiliz-askeri-cikacakti