‘1 milyon OHAL mağduru var’

CHP

Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Tokat’ta ‘Şeker Çalıştay’ı kapsamında Turhal Hasan Sevinç Türk Spor Salonunda yaklaşık 3 bin kişiye seslendi. 15 Temmuz’da darbe girişimi ve sonrasını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
“Meclisi bombalayan, vatandaşı öldüren, polisi öldüren darbe girişiminde bulunanları süratle yargı önüne çıkartıp hesabı sorulması lazım. Ama devleti yönetenler, yani hükümet olanlar her şeyi adalet içinde yapmak zorundalar. Bugün 1 milyona yaklaşan mazlum insanımız var, OHAL mağduru. Devlet memuriyetinden, lojmandan atıyorsun. Adamı hapse atıyorsun, eşi çıkıyor ev kiralayacak, kimse ev vermiyor. Bankada 3-5 kuruş parası var çekmek istiyor bankadaki hesabına tedbir koyuyorsun. Sen öğretmen, işçiden memurdan ne istiyorsun. Bir de diyorlar ki ‘bunlar sigortalı işte de çalışmayacak’. E ne olacak bunlar. Yani eline silah alıp dağa mı çıkacak.”

FETÖ mağdurlarından ziyaret

FetHullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) baskıları sonucu Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) ayrılmak zorunda kalan askeri öğrenciler, CHP’yi ziyaret etti. Parti genel merkezinde, CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ile görüşen mağdurlar, çıkışta basın mensuplarına açıklamada bulundu. Grup adına konuşan Harun Güngör, kapatılan askeri okullardan çıkarılan öğrencilerin yüzde 95’inin FETÖ’cü olduğunu, CHP’nin bu kişilere destek vermemesini istediklerini ifade etti. Mağdurlardan Ümit Kılıç, 2010-2014 arasında Kara Harp Okulu’nda eğitim gördüğünü belirterek, “Bu 4 sene boyunca, 15 Temmuz’da halkına silah sıkan subaylar tarafından işkencelere maruz kaldım” dedi.

- Yeni Alanya Gazetesi, Gündem bölümünde yayınlandı
https://www.yenialanya.com/haber/3726249/1-milyon-ohal-magduru-var