'Zayıf yönleriniz neler?'

Bir iş görüşmesine gittiğinizde insan kaynaklarının sorduğu en klasik sorulardan biri “Zayıf yönleriniz nelerdir?” Bu klasik de olsa, kritik bir sorudur. Vereceğiniz yanıtlar, sizin değerlendirilmeniz açısından çok önemlidir

'Zayıf yönleriniz neler?'
banner404
BİR çok kişi bu soru karşısında rahatsız olur. Ne kadar hazırlanırsanız hazırlanın bu soru geldiğinde yanıtlama sırasında bazı kuralları biliyor olmanız gerekir.

1. Soruyu atlatmaya çalışmayın

“Benim en büyük zayıflığım mükemmeliyetçi/işkolik olmam” gibi klişe yanıtlar vermeyin. Bu söyledikleriniz belki sizin için doğru olabilir. Ancak karşınızda kişi bu soruyu atlamak için böyle konuştuğunuzu düşünebilir. Bunun için yanıtlarınız fazla jenerik, klişe olmamalıdır.

2. Dürüst olun

Kendinizi daha iyi tanımak ve gerçek zayıflıklarınızı belirlemek için öncesinde bu konuyu düşünün. Gerçek zayıflıklarınızın ne olduğunu bir kağıda yazın. Sonra görüşme sırasında bunlardan hangisinden bahsedeceğinizi belirleyin. Var olan ama düzelttiğiniz bir zayıflığınızı anlatmanız daha gerçekçi olacaktır. Ancak söz edeceğiniz zayıflığın diğer işyerinizde yöneticilerle aranızda sorun çıkardığını veya bu yüzden işten ayrıldığınızdan kesinlikle söz konusu etmeyin.

3. Dürüst olurken dikkatli olun

Size dürüst olmanızı söylüyoruz ama çok fazla da değil. Örneğin işi almanıza engel olacak bir zayıflığınızı çok dürüst olup anlatmaya kalkmayın. Örneğin, bir İletişim Kaynakları pozisyonu için başvurduğunuzda, insanlarla ilişkinizin kötü olduğunu söylemeyin. Ya da bir ürün satışı için başvurdunuz, satış konusunda kötü olduğunuzu ya da satıcıları sevmediğinizi dile getirmeyin. Evet bunlar zayıf yönleriniz olabilir ama siz, işi almanıza engel olmayacak diğer zayıf yönlerinizden biri anlatmayı seçin.

4. Zayıf noktalarınızın üzerinden gelmek için çabalarınızı anlatın

Zayıf yönleriniz hakkında bilgi verdikten sonra bu noktaları aşmak için attığınız adımları da anlatın. Bunların sizin kusurlarınız olmasına rağmen proaktif olarak bunları aşmak için yeterli beceride olduğunuzu yeni iş görüşmesinde anlatmak sizin için olumlu bir puan olacaktır.
Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2015, 17:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479