banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479

Yaz tatilinin son günlerini verimli geçirme tüyoları

Tatilin bu son zamanları çocuklar için nasıl iyi ve verimli hale getirilir. Yoğun bir okul sezonuna hazırlanan çocuklar, tatilin son günlerini dolu dolu geçirmek istiyor

YAŞAM 07.08.2014, 15:05 07.08.2014, 14:06
 Yaz tatilinin son günlerini verimli geçirme tüyoları
banner404
OKULLARIN açılmasına bir ay kaldı. Tatilin bu son zamanları çocuklar için nasıl iyi ve verimli hale getirilir. Yoğun bir okul sezonuna hazırlanan çocuklar, tatilin son günlerini dolu dolu geçirmek istiyor. Bu isteklere kayıtsız kalamayan aileler ise çocuklarının tatilini keyifli hale getirmek için elinden geleni yapıyor. Peki, bu kısıtlı zamandan olduğunca yüksek verim almak için nelere dikkat etmek gerekiyor?  Özellikle apartman hayatı yaşayan çocuklar için tatilin tam bir oyun ve eğlence fırsatı olduğunu, bu nedenle iyi değerlendirilmesi gerektiğini anlatan DBE – Davranış Bilimleri Enstitüsü Çocuk ve Genç Psikolojik Danışmanlık Merkezi’nden Uzman Klinik Psikolog Cemre Soysal, çocuklar için oyun oynamanın önemine değiniyor ve tatilin son günlerini verimli geçirme tüyolarını sıralıyor: 

BIRAKIN, ÇOCUKLAR SOKAKTA OYNASIN! 
Oyun oynamak çocuğun sosyal, duygusal, fiziksel ve hatta bilişsel gelişimine katkı sağlar. Oyun kavramını farklı gruplara ayırarak incelemek mümkündür. Sokakta oynanan oyun, doğaçlama oyun, masa oyunları, bilgisayar oyunları gibi. Öncelikli olan, çocuğun sokakta oynadığı oyunlardır. Bu oyunların en önemli özelliği çocuğun bedeninin tamamını kullanarak, gerçek hayatın içinde, doğanın gerçekliğiyle oynuyor olmasıdır. Ayrıca oyunun çocuğun hayal gücünü geliştirmesine, yaratıcılığını ortaya çıkarmasına da destek olduğu biliniyor. Yapılan araştırmalar, yaşantısal deneyimlerle yapılan öğrenmelerin zihni hem daha çok beslediği hem de bu bilgilerin daha kalıcı olduğu yönündedir. Bir fizik dersinde birçok formülle öğrenmek zorunda kalacağı denge kavramını, yaşantısal bir deneyim olan ağaca tırmanmayla pekâlâ kavramsal olarak öğrenebilir. Çocuklar oyunlarla sosyal kuralları öğrenme fırsatı bulurlar, bu nedenle aileler çocukların sosyalleşmesi için çaba göstermelidir. Her oyun, çocuğu kuralları tanıma ve uygulama konusunda geliştirir. Sıra beklemek, dürüst oynamak gibi becerilerini oyunun doğal akışında kullanma imkânı bulur. Bu sosyal kurallara uymayan çocuk, oyunu oynayan grup tarafından dışlanacağı için, mecburen ayak uydurmak zorunda kalır. Böylece, bir ebeveynin öğretmeye çalışırken zorlanabileceği ‘Kurallara neden uymalıyız’ konusunu çocuk kendi kavrar. 

OKUL DÖNEMİNE ALIŞTIRMA ZAMANI 

Çocukların bu dönemde yeni okul yılına yavaş yavaş alıştırılması gerekir. Yaz tatilinin en önemli akademik hedefi; çocuğun ders yılı içinde kazandığı bilgi ve becerileri kaybetmemesidir. Örneğin, çarpım tablosunu tamamıyla öğrenen bir çocuğun ilk hedefi çarpım tablosuyla problemler çözmeyi öğrenmek değil, çarpım tablosunu unutmamak olabilir. Bunun üzerine koyulacak her bilgi, elbette kar olacaktır ama ilk amaç, bitirilen yılın bilgilerini muhafaza etmek, yani öğrenilen konuların tekrarını yapmaktır. Ayrıca bu dönemde çocuklara kitap okuma alışkanlığı da kazandırılabilir. 

Yaz tatilini çocuğun bireyselleşme sürecine bir vesile olarak değerlendirmek de mümkündür. Bunun için ebeveynler, çocuklarının yaşlarına ve sahip oldukları imkânlara göre farklı seçimler yapabilirler. Çocuk, anne babanın katılmadığı bir gençlik kampına gidebileceği gibi, şehirden uzakta doğayla iç içe yaşayan anneanne/babaanne – dede ziyareti de yapabilir. Sonuç olarak, yaz tatili akademik eksikliklerin kapatıldığı, kazanılmış bilgilerin muhafaza edildiği bir dönem olarak görülmelidir. Lakin yoğun geçen bir ders yılından sonra çocuğun özellikle fiziksel ve sosyal ihtiyaçlarının beslenmesi gereken bir süre olduğu da unutulmamalıdır.
Yorumlar (0)