banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

Bebeğe kitap okuma yöntemleri

Kitap okumanın bebeğiniz için yararlı hale gelmesini istiyorsanız okurken dikkat etmeniz ve uygulamanız gerekenler Portakal sayfalarında

YAŞAM 07.08.2014, 14:58 07.08.2014, 13:59
 Bebeğe kitap okuma yöntemleri
banner404
BEBEĞİNİZ, sizin okumakta olduğunuz kitabı kemirmeye başladığında aklınıza şu soru gelebilir: Gerçekten bu kitaptan bir şeyler alıyor mu? Sizin okuduğunuzu dinlemek onun dil becerisini geliştirirken, kitabı göstermek onun için bir eğlenceye dönüşebilir. Kitap okumanın bebeğiniz için yararlı hale gelmesini istiyorsanız okurken dikkat etmeniz ve uygulamanız gerekenler burada… 
KİTAP OKUMAYI BİR RUTİNE DÖNÜŞTÜRÜN 
Bebeğiniz uyandığında, günde iki kez, kısa spotlar okuyun. Zamanla bu bir alışkanlığa dönüşecek ve okuma saatlerini dört gözle bekleyecektir. 
NASIL OKUDUĞUNUZA DİKKAT EDİN 
Aynı tempoda, yumuşak bir sesle okuyun hikâyeyi. Kelimelerin ağzınızdan çok net çıkmasına dikkat edin. 9 ila 12 aylık bebeklerin, duyduklarını anlama konusunda algıları çok açıktır, söylediğiniz yeni kelimeleri hızla kapacaktır. 
SADECE OKUYUP GEÇMEYİN 
Size ses çıkararak bir şeyler söylerse mutlaka ona cevap verin. (Örnek: “Evet, anne ördek burada!”) özellikle dört ve sekizinci aylar arasında görme yeteneği geliştiğinde, resimleri gösterin ve resimler hakkında konuşun. Onun ismini hikâyenin içinde geçirerek dikkatini çekin. Yaptığınız hareketi anlatın. (Örnek: “Şimdi sayfayı çevirelim.”) 
OKUMA İŞİNİ FİZİKSEL HALE GETİRİN 
Bebeğinizi ritme uygun olarak sallayın, parmaklarını sayfaya dokundurması ve kitabı hissetmesi için yol gösterin ya da siz okurken onun el çırpmasına yardım edin. 
AKIŞINA BIRAKIN 
Belki bebeğiniz sayfayı atlayacaktır ya da siz daha okumayı bitirmeden kitabı kapatacaktır. Sorun etmeyin ve onun rehberliğinde hareket edin. 
Yorumlar (0)