Yargıtay'ın Alanya'daki 'tecavüz' kararı gündeme damga vurdu!

Yargıtay, Alanya'da yeni tanıştığı adamın, "Arkadaşlarımı çağırırım, daha kötü olur. Ya rızanla ilişkiye gir ya da tecavüz ederim" tehdidi üzerine cinsel ilişkiye giren kadının davasında mahkemenin tecavüz suçundan verdiği beraat kararını bozdu

YARGITAY 14. Ceza Dairesi, Alanya'da yeni tanıştığı adamın, "Arkadaşlarımı çağırırım, daha kötü olur. Ya rızanla ilişkiye gir ya da tecavüz ederim" tehdidi üzerine cinsel ilişkiye giren kadının davasında mahkemenin tecavüz suçundan verdiği beraat kararını bozdu. Alınan bilgiye göre 2012 yılında yaşanan dava konusu olay şöyle gelişti: “Alanya'da tatil amacıyla bulunan sanık ve olay günü tanıştığı mağdure gezmek için Alanya Kalesi'ne gitti. Surların üzerine geldiklerinde sanık, mağdurenin ağzını eliyle kapatarak,'Bağırma, yoksa arkadaşlarımı çağırırım, daha kötü olur. Ya kendi rızanla ilişkiye girersin ya da ben zorla tecavüz ederim' diyerek saldırdı. Mağdure ise sanığın arkadaşlarının da kendisine tecavüz edeceğini düşünerek üzerindeki elbiseleri çıkardı ve Yargıtay'ın ifadesine göre sanık ve mağdure 'cinsel ilişki yaşadı.' Mağdure, savcılığa giderek tecavüze uğradığını belirterek suç duyurusunda bulundu. Alanya Başsavcılığı, sanık hakkında nitelikli cinsel saldırı (tecavüz) suçundan dava açtı. Davayı gören Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi ise Nisan 2013'te sanığın beraatine karar verdi.
KADININ BEYANI ESAS ALINDI
Alanya savcılığı kararı temyiz edince dosya Yargıtay 14. Ceza Dairesi'ne geldi. Daire, 22 Ekim 2018 tarihinde verdiği 2018/6176 sayılı kararla beraati bozdu. Bozma kararında mağdurenin bütün aşamalarda istikrarlı beyanlarda bulunduğu ve bu beyanları destekleyen adli raporlar olduğu belirtildi. Dosya yeniden yargılama yapılması için Alanya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. 

YORUM EKLE

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479