- 01 Nisan 2020

Çek Cumhuriyeti’nden mesaj

Çek Cumhuriyeti’nden Türkiye’ye çağrı var.

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı mücadelede yayılım hızını önemli ölçüde azaltan Çek Cumhuriyeti’nden önemli bir paylaşım geldi. Video anlatımında evde kalmanın ve sosyal mesafeyi korumanın önemine vurgu yapıldı. İşte o video:
“Hepinize önemli bir mesajımız var. Özellikle de koronavirüs salgınından etkilenmiş bir ülkede yaşıyorsanız. Bu küresel salgın pek çok ülkede hızla yayılıyor. Ancak Çek Cumhuriyeti virüsün yayılma hızını önemli ölçüde azaltan az sayıdaki Avrupa ülkesinden biri. Bunu başarmak için neleri farklı yaptığımızı paylaşarak size yardımcı olmak istedik. Koronavirüsün yayılması önemli ölçüde nasıl yavaşlatılır. Sosyal mesafelendirme ve evde kalma önlemlerini hepimiz uyguluyoruz. Başlıca uygulanması gereken önlem: Evde kal. Aynı zamanda katı hijyen prosedürü uyguluyoruz. Çoğu kişi bunu da yapıyor. ‘Ellerini yıka ve dezenfekte et!’’ Aynı zamanda katı hijyen prosedürü uyguluyoruz. Çoğu kişi bunu da yapıyor. Evinden dışarı çıkan herkes maske takmak zorunda. Herkes. Biliyorum. Maskenin koruyucu olmadığını söyleyenler var. Fakat araştırmalar, ev yapımı maskelerin bile önemli oranda koruyucu olabileceğini ortaya koyuyor. Her tür koruma önemli bugün kaçınılmazdır. Maske, sizdeki virüsün aksırık, öksürük ve konuşma esnasında soluma yoluyla başkalarına bulaşmasını önler. Virüsü taşıyan pek çok kişi, hastalık belirtileri daha ortaya çıkmadan önce de bulaştırıcı durumundadır. Ama kimin virüs taşıyıcı olduğu test yapılmadan bilinmemektedir. Eğer bende ve sende maske olursa, ben seni, sen de beni korursun. İkimiz de güvende oluruz. Temel mesele, yayılmanın önüne geçmek için kişilerle salgının arasına set koymak gerekliliğidir. Yaptığımız profesyonel araştırmalara göre, ev yapımı maskeler bile ağzımızdan çıkan damlacık ve parçacıkların yüzde 95 ile yüzde yüzünü tutmaktadır. Maske kullanmak ve daha fazla insanın maske kullanmasını sağlamak, daha az insanın etkilenmesini ve yayılmanın azaltılması demektir. Birkaç gün öncesine kadar maske takan kişilere gülünüyordu. Fakat arasında bizim de olduğumuz çok kişi de maske takmanın doğru olduğuna inanılıyor. Bunun pozitif bir etki yarattığının da farkındadır. Bu mesajımız çok destek gördü ve sosyal medyada hızla yayılmaya başlandı. Bu mesajımız çok destek gördü ve sosyal medyada hızla yayılmaya başladı. Ancak bizde de maskeler dükkânlarda ve depolardaydı. Aniden çok enteresan bir şey oldu: Bizi destekleyen insanlar evde maske üretmeye ve diğer insanlara ücretsiz vermeye başladılar. Birçok kurum ve kuruluş mekânlarını ve ofislerini bu seferberliğe göre değiştirdi. Şimdi öğrendik ki maske işe yarıyor ve bu bilgi birçok bilim insanı tarafından tekrarlanarak teyit edilmiştir. Şimdi biliyorsunuz ki 3 günde bu ülkede 10 milyon maske sağlanmıştır ve yine biliyoruz ki biz bu salgını temelde bastırdık. Buradan sizden talebimiz, bu bilgiyi elinizden geldiğince paylaşarak bu konuda bize destek olun. İnanıyoruz ki bu hareketimiz birçok ülkede duyulacak ve kabul görecektir. Maskeli fotoğraflarınızı sosyal medyada elinizden geldiğince #masks4All etiketiyle paylaşın. Bu gerçekten hayat kurtarabilir. Şunu unutmayın: ‘’ Böylelikle ben seni korurum, sende beni korursun!’’


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Yeni Alanya Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Yeni Alanya Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.