Safari faciasının yankıları sürüyor: 'Her aracı denetleyemeyiz'

TÜRSAB Alanya YTK Başkanı Bilal Korkmaz, 1 çocuğun ölümü, 4'ü turist 5 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan safari faciasına ilişkin TÜRSAB'a yöneltilen eleştiriler üzerine "Trafiğe çıkan her aracı denetlemek, engellemek bizim görevimiz değil" dedi

banner404

TÜRKİYE Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Yöre Temsil Kurulu (YTK) Başkanı Bilal Korkmaz, 1 çocuğun ölümü, 4'ü turist 5 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan safari faciasına ilişkin Yeni Alanya'nın bugünkü sayısında "Tüm uyarılara rağmen kaçak safari turlarını kontrol altına alamadığı son facia ile ortaya çıkan TÜRSAB Alanya YTK Başkanı Bilal Korkmaz, gazetecilerin telefonlarına yanıt vermiyor. Minibüsçüler Odası Başkanı Bacak 'Kaçak tur da, yasal tur da TÜRSAB'ın sorumluluğunda' diyerek Korkmaz'ı göreve çağırdı" ifadeleriyle yer alan "Kayıp aranıyor" başlıklı habere ilişkin Yeni Alanya'ya telefonla ulaşarak bir açıklama yaptı. 
'TÜRSAB'LA İLGİSİ YOK' 
Korkmaz, açıklamasında "Yeni Alanya Gazetesi'nde yayınlanan 'Kayıp aranıyor' başlıklı habere üzüldüm. TÜRSAB, Yeni Alanya Gazetesi'nin 4. sayfasındaki haberde de yer verildiği üzere anında görevini yapmış, kaçak turu satan otel sahibine gerekli tutanakları tutmuştur. Bu olayın TÜRSAB'la hiç bir ilgisi yoktur. Ayrıca turizmle ilgili kötü haberler yapılması ve gündemde tutulması ile felaket tellallığının da turizme ve ülkeye bir menfaati yoktur" dedi. 
'HER ARACI DENETLEYEMEYİZ'
Korkmaz, Yeni Alanya muhabirinin "Kısa süre önce Minibüsçüler Odası Başkanı Doğan Bacak safari turlarına ilişkin uyarılarda bulunmuştu. Hemen ardından bu facia yaşandı. Alanya'da kaçak safari turlarının önlenemediği açıkken, bu facianın gündemde tutulması, yeni faciaların önüne geçilmesi açısından yararlı olmaz mı?" şeklindeki sorusu üzerine ise "Bu kazanın TÜRSAB'la alakası yok ama TÜRSAB'a bulaştırılmaya çalışılıyor. TÜRSAB'ın başına geldiğim günden beri hemen hemen haftanın her günü denetim yapıyoruz neredeyse. Hem kendi acentalarımız üzerinde, hem de kaçak acentalarla ilgili çok ciddi çalışmalar, denetimler yapıyoruz. Bu denetlemelerin sonuçlarını da TÜRSAB genel merkezine rapor ediyoruz. Trafiğe çıkan her aracı denetlemek, engellemek bizim görevimiz değil" dedi. 
'TÜRSAB BÜTÜN ÖNLEMLERİ ALDI'
Yeni Alanya muhabirinin "Turizm Bakanı Mehmet Ersoy'un denetleme noktasında geniş yetkilerle donattığı TÜRSAB, kaçak safari turlarının önlenmesi noktasında neler yapıyor? Yaşanan bu facianın ardından yeni önlemleri devreye sokacak mısınız?" şeklindeki sorusunu da yanıtlayan Korkmaz "TÜRSAB, tüm kaçak faaliyetler gibi kaçak safari turları konusunda da gereken bütün önlemleri almıştır. Bu turların hangi araçlarla, nasıl yapılacağı, ne gibi güvenlik önlemlerinin alınacağı TÜRSAB'ın kendi yasa ve yönetmelikleri içerisinde belirtilmiş, safari yapanlara da tebliğ edilmiştir. Alanya'da kaçak safari turlarına ilişkin de denetimlerimiz sürüyor. Tespit ettiklerimize gereken işlemleri yapıyoruz. Son olayda da Alanya TÜRSAB, herhangi bir eksik çalışma yapmamıştır" dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2018, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472