Demirci'den Dim TV'ye önemli açıklama

Alanya'nın nabzını tutmaya devam eden Dim TV (dimtv.tv), Alanya’da aradan geçen zamanın ardından kent merkezine sıkışıp kalan Karayolları Şube Şefliği, Devlet Su İşleri, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Merkez Postane, Vergi Dairesi ve Meteoroloji Müdürlüğü gibi bazı kurumların şehir dışına taşınması gündemine ilişkin bir açıklama da Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Alanya Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi, Şehir Plancısı Erkan Demirci’den aldı

banner404

DEMİRCİ, insanların temel ihtiyaçlarını karşılamak adına kullandığı postane ve okul binalarının dışında kalan kurumlar için bir kampüs alanı belirlenerek şehir dışına taşınmasının mantıklı olduğunu ifade ederken, kurum binalarının taşınması durumunda bulundukları yerlerin de ticari amaçlar ile kullanılmaması noktasına vurgu yaptı.
‘PTT VE OKULLAR YERİNDE KALSIN’
Merkez Postane ve okulların yerlerinin değiştirilmesinin insanları zora sokacağını savunan Demirci, “Meteoroloji Müdürlüğü, Karayolları Şube Şefliği, Devlet Su İşleri, İlçe Tarım Müdürlüğü gibi, insan hareketliliğin daha az olduğu kamu kurumlarının elbette daha uygun bir yere taşınması mantıklı olabilir. Bunlar kampüs şeklinde düzenlenebilir. Güvenlikli, otoparklı, beraberinde sosyal alanlarıyla daha nitelikli kamu kurumları haline gelebilir. Alanya’da uygun bir yer bulmak zor. Ama şehir dışına taşınmaları halinde bunun şehrin trafiğine, sosyal hayatına katkı sağlayacağını düşünüyorum. Alanya merkezde yeşil alanlar eksik. Merkezde otopark sıkıntısı var. İnsanların kültürel ihtiyaçlarını sağlayabilecekleri mekanlar sınırlı” dedi.
‘DAMLATAŞ BÖLGESİ ELDEN GEÇİRİLMELİ’
Bu binaların bu tür amaçlarla kullanılabileceğini söyleyen Demirci, “Yoksa ticari ranta dönük anlamda kullanılması doğru değil. Şehirde zaten bol miktarda otel, restoran, kafeterya mevcut. Bu binaların yerine kent meydanı, parklar yapılması daha doğru olur. Damlataş’taki Aqua Park’ın yerine sosyal faaliyetlerin yapılabileceği bir merkez yapılmalı, gerekirse Kültür Merkezi ile birleştirilmeli. Bunlarla ilgili beyin fırtınaları yapılmalı, kamuoyu oluşturulmalı. Alanya’yı simgeleyen şeyler yapılabilir. İnsanlar gelsin, onun yanında resim çektirsin, insanlar oraya o simgeyi görmek için gitsin, cazibe merkezi olsun. Mesela Eyfel Kulesi bir demir yığınıdır ama Paris’in simgesidir. Bunun için ulusal ve uluslararası proje yarışmaları yapılmalı, önemli eserler değerlendirilmelidir” diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 10:01
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Bereket
Ali Bereket - 8 ay Önce

Meteoroloji disinda hepsi yakin olmasi gereken Kurumlar.

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472

banner479