Alanya firmasından ABD'ye boykot

Alanya firması GLB Alüminyum sahibi Kemal Değirmenci, ABD ile yaşanan krizin ardından ABD'li firma ile yaptıkları ve aylık 800 bin doları bulan iş anlaşmasını feshettiğini söyledi

banner404

Yasin ARAZ

ALANYA firması olan ve 1,5 yıldır hizmet veren GLB Alüminyum, ABD ile Türkiye arasında yaşanan krizin akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ürünlerine yönelik boykot çağrısı üzerine, ABD firması ile aylık yaklaşık olarak 800 bin Doları bulan iş anlaşmalarını iptal ettiklerini duyurdu. Konu hakkında Dim TV'ye açıklamalarda bulunan GLB Alüminyum'un sahibi Kemal Değirmenci, "Bize indirim dahi teklif ettiler ancak biz kararımızdan vazgeçmedik. Ülkemizin ve milletimizin onur ve gururu için anlaşmadan kesin kararla vazgeçtik" dedi.
'200-300 TON ÜRÜN ALIYORDUK'
Değirmenci şunları söyledi: "Amerika'nın, vatanımıza karşı tutumunu ve yaptırım uygulamasını karşılıksız bırakamazdık. Devletimizin yanında olacağız. Diğer büyük sanayicilerimizin yaptığı gibi biz de aynı şekilde karar aldık. Milliyetçilik, sadece vatanı sınırlarda korumak değil, sanayici olarak da ülkemizin yanında olmak istedik. Kurul olarak karar aldık, işimizden fedakarlık yaparak Amerika'yla aylık ortalama 200-300 tonu bulan bir alışımızı GLB Alüminyum olarak dondurma kararı aldık. Bundan sonra da kendi ülkemizde kurulan diğer pazarlara yöneleceğiz.
'İNDİRİM BİLE TEKLİF ETTİLER'
Bu kararımızı da yazılı olarak Amerika'daki ortağımıza bildirdik. Kendileri siyasetin bizim işimizi mağdur etmemesi gerektiğini söyledi, hatta dolar kurundaki yükselişten dolayı fiyat indirimi bile yapabileceklerini söylediler. Buna rağmen biz parasal olarak değil tamamen Türkiye'nin çıkarları için böyle bir karar aldığımızı söyledik. Yönetim kurulu olarak kararımızı aldık ve arkasında duracağız. İnanıyoruz ki ülkemiz bu sıkıntılardan çok kısa zaman içerisinde kurtulacaktır ve yeniden ülke olarak büyümeye geçeriz. Yeniden güçleneceğimize, güçlü bir Türkiye'nin var olacağını dünyaya göstereceğimize inanıyorum.
'AYLIK 200-300 TON İTHALATI KAPSIYORDU' 
Ticaretimiz aylık ortalama 200-300 ton ithalatı kapsıyordu. Bu da yine ortalama aylık 800 bin dolarlık bir iş ortaklığıydı. Bundan sonra bu da olmayacak. Belki çok büyük rakamlar değil ama ülkemiz için üzerimize düşen görevi yapmak, ülkemizin ve milletimizin yanında olduğumuzu göstermek istedik. Kuruluşumuzdan bu yana ABD ile iş yapıyorduk. Ülkemizle restleşen ABD'ye karşı böyle bir karar aldık."

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2018, 10:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
ucuz alümÿum
ucuz alümÿum - 9 ay Önce

E be gardasim simdi mi vatansever oldun. Bu ürünü memlekette eminm tedarik eden vardir. Niye yapmadin? Cünkü Amerikan mali diye reklam yaptin, simdi ise bu taraf daha ekmekli. Su aylik 800 bin yillik 9,6milyon$ * 3 tl( 1 dolar 3 tl diyelim) = 28.8 milyon tl lik firmanin vergisini merak ettim

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472