'Alanya'da safari terörü yaşanıyor'

Alanya Minibüsçüler Odası Başkanı Doğan Bacak, 1 ölüm, 5 yaralanma ile sonuçlanan safari kazasına ilişkin "Ben aylardır safari araçlarının değişmesi gerektiğini söylüyorum" dedi

banner404

Asiye ELİAÇIK

DİMÇAYI'NDA meydana gelen olayda cipin takla atması sonucu 9 yaşındaki Iraklı bir çocuk hayatını kaybetmiş, aynı aileden 4, toplamda 5 kişi de yaralanmıştı. Daha önce Yeni Alanya’ya yaptığı açıklamayla cip safari turlarına dikkat çeken Bacak, “Hurda Land Rover cipi kapan, iki turist bulup cip safari yapıyor. Üstelik bu araçlara D-2 belgesi verilmediği için kaçak çalışıyorlar" demişti. Yaşanan kazanın ardından açıklamalarını yineleyen Bacak, 
kaçak turlara müdahale edilememesinin üzücü olduğunu ifade etti. Bacak, “Ben bunu aylar önce dile getirdim. Bu araçlarla, bu sistemle bu iş yürümez. Bu araçların değişmesi gerekiyor. Nitekim herkes yine benim dediğime geldi. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) başta olmak üzere tüm kurumları göreve davet ediyorum” diye konuştu.
'SAFARİCİLER ODAMIZA BAĞLANDI'
Bu konuyla ilgilenmesinin sebebini da açıklayan Bacak "Bazı kişiler belki 'Alanya Minibüsçüler Odası Başkanının safari cipleriyle ne işi var' diye düşünebilir. Ancak 2018 itibariyle Alanya'daki rent a car ve galericiler artık tamamen, Alanya Minibüsçüler, Otobüsçüler, Servis Araçları Odası'na bağlandı. Rent a car, cip fark etmeksizin yeni kayıt olanların hepsi bize kaydoluyor. Bu yüzden bu turları yapanların içerisinde 45'e yakın rent a car kaydımız var. Bir safari cipci esnaf kapımı çaldı ve 'Bizim derdimize çare bul' dedi. Ben de bu iş için iki aydır kollarımı sıvadım. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Yöre Temsil Kurulu'nun (YTK) eski yönetimine zaten bildirmiştik, yeni yönetimle henüz görüşmedim. Buradan onlara sesleniyorum. TÜRSAB'a bağlı olan cipler veya kaçak cipler, hepsi TÜRSAB'ı ilgilendirir" ifadelerini kullandı.
'BU ARAÇLAR DEĞİŞMELİ'
Marmaris ve Bodrum'da kullanılan bazı cip safari araçları olduğunu ve o araçların devrilse bile içerisinde bulunan kimseye zarar gelmeyeceğini söyleyen Bacak "Ben de diyorum ki, bu bölgelerde nasıl yapılıyorsa Alanya'ya da bunu getirelim. Aracın markası önemli değil. Tam donanımlı, güvenli, belgeli, çok amaçlı bir araç. 50 yıllık ciplerden vazgeçelim. Burası Alanya, bir turizm memleketi. Alanya'da bir safari terörü var. Bu terörü bitirmek için derhal yeni araçlara geçilmesi gerekiyor. Ayrıca bunları kimin sürdüğü belli değil. Kahvelerden şoför toplanıyor. Günlük 50-60 lira veriliyor, hiçbir belgesi olmayan insanlar dahi bu cipleri kullanıyor. Bu şoförler de gittikleri piknik yerlerinde, dinlenme tesislerinde alkollü bir vaziyette araç kullanıyor. Bunları açık ve net söylüyorum. Bu kazaların daha büyüğünü Allah yaşatmasın. Önlemini kim alacaksa, bilhassa mesela TÜRSAB, şirketlerin bir kısmı onlara ait. Bu esnafları toparlayıp derhal bu araçları değiştirmesi lazım. Tam donanımlı herhangi bir araç getirilip cip safarilerin bunlarla yapılması gerekiyor. Ne olduğu belirsiz kişilerin araç sürmesi ile, dağda birbirini kovalamayla olmaz. 2 aydır söylüyorum" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2018, 10:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479