Alanya'da otelde 'Maaş' isyanı

Alanya'nın Kestel Mahallesi'nde bulunan bir otelde çalışan işçiler, maaşlarını alamadıklarını iddia ederek iş bırakma eylemi yaptılar 

banner404

- Yasin ARAZ 

KESTEL Mahallesi’nde hizmet veren ve daha önce onlarca yerli turistin zehirlenmesiyle gündeme gelen bir otelde bu kez de personeller maaşlarını alamadıklarını iddia ettiler. İş bırakma eylemine giderek yönetimi protesto eden turizm emekçileri “Maaşını alamadan giden kaç kişi oldu? Vereceğiz dediler, vermediler. Bizler emeğimizin karşılığını istiyoruz. Hakkımızı almadan buradan gitmeyeceğiz” diyerek kararlılıklarını dile getirdiler. Aynı zamanda otelde sigortasız ve çalışma izinleri olmaksızın işçi çalıştırıldığını da iddia eden işçiler, ilgili kurumlara şikayette bulunduklarını söylediler. İşte çalışanların otelle ilgili iddiaları:
'HEP BİRLİKTE ÇIKIŞIMIZI İSTİYORUZ'
HÜSEYİN ÇAKIR

2 aydır maaşlarımızı alamıyoruz. 4-5 bin lira içeride alacağımız var. Ben çıkışımı almak istiyorum, onu da vermiyorlar. Sürekli bugün, yarın, 15 gün sonra diyerek erteliyorlar. Ancak biz bunun yapılmasını istemiyoruz. Hep birlikte çıkışımızı almak istiyoruz. 
'HİÇBİR GÜVENCE VERMİYORLAR'
FURKAN YILDIZ

Otelden ayrılan arkadaşlarımız oldu. Onlara da 'Maaşlar yatırılacak' dediler, 1 ay oldu gideli, maaşları halen yatmadı. Bize de '15-20 gün sonra yatıracağız' diyorlar ama işten çıkana para vermeyen bize de vermez. Bize verilen hiçbir güvence yok. 
'MAAŞIMIZI ALANA KADAR EYLEM YAPACAĞIZ'
ABDÜLKADİR TOPRAK

Ben öğrenciyim, işe ihtiyacım olduğu için girdim buraya. 1 ay oldu, şimdi çıkışımızı istiyoruz ama vermiyorlar. Benim okulum başlayacak. Urfa'da okuyorum. Benim için daha zor bir durum. Herkes kafasına göre bir şeyler söylüyor. 2 bin küsur maaş almam lazım ama vermiyorlar. Sürekli bir bahane var. Paramızı ne zaman verirlerse biz de eylemimizi o zaman bitireceğiz. 
'ARTIK ONLAR DÜŞÜNSÜN'
FURKAN SIKAR

İlk etapta bir sıkıntı yoktu para konusunda. Bize gelip biri 'Maaş alamazsınız' diyordu. Diğeri gelip 'Hayır maaşlarınızı alacaksınız' diyordu. Şimdi halimiz ortada, eylem yapıyoruz. Biz bu saatten sonra ne yapmamız gerekiyorsa yapacağız, artık onlar düşünsün. 
'BU KADAR ELEMAN NE YAPACAK?'
MEHMET ÖZDEMİR

Haziran ayında işe başladık, kaç aydır emek veriyoruz. '2-3 gün sonra otel kapanacak' diyorlar. Bu kadar eleman ne yapacak şimdi? Şu anda otelde yaklaşık 250 kişi çalışıyor. Bugün, yarın, 15 gün sonra diyerek hep kandırıyorlar. Bizi 15 gündür oyalıyorlar, otelin kapanacağını öğrendiğimiz için biz de eylem yapma kararı aldık. Arkadaşlar 'Biz çalışmıyoruz' dediklerinde ben de bir şey söylemedim. Çünkü haklılar. Artık bu emeklerin karşılığını vermeleri lazım. 
'BÜYÜK TARTIŞMALAR YAŞANDI'
ŞÜKRÜ GEZİCİ

Ben daha önce de bu otelde 1 ay kadar çalıştım. Ancak sonra farklı sebeplerden işten ayrıldım, bir süre sonra tekrar burada işe başladım, içeride bin 300 lira mesai param vardı, vermediler. 16-17 saat çalıştım, o kadar emek verdim. 'Vereceğiz' dediler ama vermediler. Hakkımızı da aldılar. Her şeye rağmen çalışıyoruz ama hala maaşlarımızı yatırmadılar. Burada tekrar işe girme sebebim de aşçıbaşının çağırması. Bana 'Bir daha böyle bir sıkıntı yaşanmayacak' dedi. Ben de geri geldim. Burada büyük tartışmalar çıktı. Ben şimdi işi bırakıp gitsem maaşı vermeyenler çıktığımda hakkım olan parayı hiç vermezler. 

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2018, 16:03
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Yıldız
Ali Yıldız - 9 ay Önce

İşleri zor, iki günsonra otel sahibi iflas ettim derse nolucak? Belediye veya otelciler derneğinin bu tür olaylarda işçiyi yalnız bırakmaması gerekir. Hakkınızı alana kadar vazgeçmeyin. Alanyada bu işi çözemezlerse Antalya var, Ankara var. Vazgeçmeyin

Veli canpolat
Veli canpolat - 9 ay Önce

Serkanin garsonu
Serkanin garsonu - 9 ay Önce

Bende Orda Çalıștım Maașımı Zar Zor Alabildim Ve İșten Çıktım

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner481

banner472

banner479