Alanya'da ekonomi balıkları da vurdu

Dövizde yaşanan dalgalanmaların ardından ülke ekonomisini değerlendiren balık hali esnafı “Milletin parası yok ki, eridi gitti. Vatandaş ne ile alsın. Ev kirasını veremiyor, karnını doyuramıyor ki et alsın, balık alsın” dedi

banner404

ÜLKE ekonomisinin içerisine girdiği son süreç Alanya Balık Hali esnafına da isyan ettirdi. Dövizde yaşanan dalgalanmaların vatandaşın cebini yaktığını ifade eden esnaf “Balıklarda da kısmen bir fiyat değişikliği söz konusu oldu lakin asıl sorun vatandaşın cebinde. Vatandaşın alım gücü mü kaldı? Ev kirası mı ödesin, çoluğuna çocuğuna mı baksın veyahut et mi, balık mı alsın?” diyerek halde yaşanan son durumu Dim TV(dimtv.tv) mikrofonlarına aktardı. 
‘TURİSTLER TEMBİHLENİYOR’
Balık hali esnaflarından Hüseyin Demirci balık halindeki son durumu şu cümlelerle aktardı: “Vatandaşın durumu kötü. Bayramda hareketlilik olmasını çok bekledik lakin olmadı. Balık halinde durum hiç iç açıcı değil. Doların yükselişi her alanda olduğu gibi balık halini de etkiledi. Turistlerden zaten hayır yok. Zira tembihleniyorlar. 10 lira dediğimiz bir mala 2,5 lira vermeyi teklif ediyorlar. Ülke ekonomisindeki son durum vatandaşı da zor bir duruma soktu. Evinin geçim derdine düşüyor insanlar. Balık fiyatları normal ama vatandaş alamıyor.” 
‘HALK KÜÇÜK BALIK ALIYOR’
Süleyman Avcı da Alanya halkının ancak küçük balıklar alabildiğine vurgu yaparak “Şuan işler durgun. Dövizdeki dalgalanmalar son derece kötü etkiledi. Bu durum turistlere yaradı. Geliyorlar 100 liraya bir sürü balık alıyorlar. Bizim vatandaşımız alamıyor. Üzücü yani. Vatandaş ancak ufak balık alabiliyor Alanya’da” ifadelerini kullandı. 
‘VATANDAŞIN ALIM GÜCÜ YOK’
Hal esnaflarından Feridun Duraklı “Milletin parası yok ki, eridi gitti. Vatandaş ne ile alsın. Ev kirasını veremiyor, karnını doyuramıyor ki et alsın, balık alsın. Çocuğunu mu okutacak, ihtiyaçlarını mı giderecek? Ne yapacak? Allah kolaylık versin vatandaşa, hepimize. Dolar olmuş 7 lira. Turist bayram ediyor, balık yiyor. Ama o noktada da her şey dâhil sistemi yine esnafın işini baltalıyor. Bayram hareketliliği de beklentileri karşılamadı” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 29 Ağustos 2018, 09:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
CEM CANDEMIR
CEM CANDEMIR - 8 ay Önce

EEEEE GUZEL KARDESIM BU IS HEP BOYLEDIR KURBANDA KIMSE BALIK ALMAZ ))))))))))NEYINI HABER YAPIYORSUNUZ ANLAMIS DEGILIM VESSELAM ....

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472