Alanya'da 'Arap' patlaması

Alanya'da Arap turist sayısının geçen yıla oranla yüzde 80'e yakın arttığı bildirildi. Alanyalı turizmci "Avrupalı ve Rus turistler rahatsız" derken, işadamları endişeli. Memnun olanlar ise müteahhitler ve esnaf

banner404

Yasin ARAZ

BU yılın ilk 7 ayında Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 24.90 oranında artarak 21 milyon 639 bin oldu. Bu artışta Arap turistlerin etkisi büyük oldu. 
Ziyaretçi sayısı açısından 2017 yılında toparlanma, 2018 yılında ise yeniden yükselme dönemine geçen Türkiye turizmi, yılın 7 aylık diliminde hemen tüm pazarlarda sağlıklı bir büyüme gösterdi. Arap ülkelerindeki ziyaretçi artışı istikrarlı bir şekilde sürdü. 2016 yılında Türkiye'ye gelen ziyaretçi içindeki payı yüzde 8.74 olan Arap ülkeleri, 2018 yılının 7 aylık diliminde bu oranı yüzde 11'e yaklaştırdı. Bu bölgeden Türkiye'ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler ise Irak (573 bin), Suudi Arabistan (445 bin), İsrail (226 bin), Ürdün (204 bin) ve Kuveyt (172 bin) oldu.
'AVRUPALI TURİSTİ KAÇIRIR'
Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu Alanya'da da hızla artan Arap turist sayısına dikkat çekerek "Sokağa çıktığımızda gördüğümüz her 10 turistten en az 5-6 tanesi Arap. Bu büyük bir tehlike oluşturuyor. Çünkü Avrupalı da, Rus turist de rahatsız oluyor. Her yer Ürdünlü, Iraklı, Suriyeli hatta Yemenli Araplar'la doldu. Alanya'dan ev alan Alman, Hollandalı veya Rus misafirler sadece yaz döneminde gelirken, Arap turistler sürekli buradalar. Üzülerek söylüyorum ki, Arap turistler ne yazık ki temizlik konusunda eksikler. Bu da Alanya için başka bir sorun" ifadelerini kullandı.
'ESNAFA KATKISI BÜYÜK'
Aynı zamanda Keykubat Esnaf Kefalet ve Kredi Kooperatifi Başkanı da olan Alanya Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Velittin Yenialp ise, Alanya’ya bu yıl gelen Arap turistlerin çoğunluğunu İranlıların oluşturduğunu belirterek “Geçtiğimiz yıla göre Alanya’ya gelen Arap turist sayısında yüzde 80'lere varan ciddi bir artış olduğunu görüyoruz. Çoğu petrol zengini ülkelerden gelen bu turistler Avrupalı turistler gibi otele de bağlı kalmıyor. Alışveriş yapmayı, kent merkezine inerek buralardaki kafe ve restoranlarda yiyip içmeyi de seviyorlar. Bununla da sınırlı kalmayan Araplar, bölgeye hatırı sayılır da yatırım yapıyorlar. Konut alıyorlar, Türk yatırımcılarla işbirliği yapıyor, Alanya’ya yeni işletmeler kazandırıyorlar. Rusya ile yaşanan uçak krizinin ardından Rus pazarı ağırlıklı çalışan Alanya’da turizmcilerin ve turizmden beslenen kentin ne kadar zor bir süreçten geçtiğini gördük. O dönem de söylediğimiz gibi turizmde pazarın çeşitlendirilmesi oldukça önemli. Bugün, çeşitlenen turizm pazarının nimetlerinden yararlanıyoruz. Ancak bunu da yeterli bulmuyoruz. Japonya’dan, Çin’den de bölgeye turist gelsin istiyoruz” dedi.
'DÖVİZ DIŞINDA KATKISI YOK'
Alanya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ALSİAD) Başkanı Akın Tabaklar da "Avrupa ülkelerinden turist gelişlerinin azalmasıyla birlikte Alanya daha çok Ortadoğu ve Arap ülkelerinden gelen turistlerle dolmaya başladı. Araplar mülk satın alıp Alanya'ya yerleşmeye de başladı. Bu sebeple inşaat piyasasının canlanması açısından bu tarz gelişmelerin yaşanması, ülkeye döviz getirisinin olması çok iyi. Çünkü şu sıralar Türkiye'nin en büyük ihtiyacı da zaten herkesin bildiği gibi döviz girdisi. Ancak bu pazarların Alanya'ya dövizin dışında katacakları pek bir şey yok. Mesela yaşam tarzı olarak bakıldığında Ortadoğu'dan gelen turistlerin Avrupa'dan gelenlere oranla daha vasat bir yaşayışı var. Bunun da negatif etkilerini Alanya çekmek zorunda kalabiliyor" diye konuştu.

 

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2018, 09:41
YORUM EKLE
YORUMLAR
CEM CANDEMIR
CEM CANDEMIR - 8 ay Önce

Zamaninda Alman turist de rahatsiz derdiniz Ruslardan ama simdi turizmi sirtlayan Ruslar 2016 da ne oldugunu bi hatirlasin balik hafizaniz , gelen turiste misafir gozu ile bakip hos geldin diyip gereken hurmeti gostermesi lazim turizimden ekmek yiyenlerin boyle ayrimcilik yaparsaniz yarin o Arap diye hor gordugunuz insanlarin gelmesi icin de ucak basi 6000 dolar yakit parasi odersiniz ama bulamazsiniz .

Efe Yeşilbahçe
Efe Yeşilbahçe - 8 ay Önce

Sayın Yasin Araz konuya önyargılı bakış tarzınızın dikkat çektiğini belirterek pazara girdinin mi önemli olduğunu yoksa pazarın bekası üzerinde mi durduğunuzu anlayamadım,mühim konuya gelirsek görüşüm serbest piyasa ekonomisinde satıcı alıcıyı değil alıcı satıcıyı seçer.

SIRADAKİ HABER

banner516

banner470

banner452

banner449

banner518

banner481

banner472